„Dekalog naprawy finansów miasta Wrocławia” przedstawił Waldemar Bednarz – kandydat na prezydenta stolicy Dolnego Śląska, popierany przez SLD. Bednarz przekonuje, że jego „plan poprawy finansów miasta” pozwoli w perspektywie 10 lat wygospodarować oszczędności rzędu 3,6 mld zł. Apelował m.in. o rezygnację z organizacji igrzysk sportów nieolimpijskich World Games 2017, co jego zdaniem pozwoli zaoszczędzić 160 mln zł.

Zdaniem Bednarza magistrat przepłaca, realizując duże inwestycje. „Kosztują one od 37 do 100 proc. więcej niż powinny” - ocenił. Oszczędności ma dać jego zdaniem również m.in. konsolidacja spółek miejskich i redukcja ich rad nadzorczych.

Uszczuplenie miejskiej kasy powoduje również, zdaniem Bednarza, „proces wyludniania Wrocławia”. „Jeszcze niedawno Wrocław miał 635 tys. mieszkańców. Miesiąc temu PKW ogłosiła, że jest nas 588 tys.” - zaznaczył. Kandydat SLD uważa, że proces wyludniania miasta może powstrzymać na przykład system budownictwa dla młodych małżeństw, w którym metr kwadratowy mieszkania będzie kosztować 2,5 tys zł.

O budowie tysiąca nowych mieszkań w perspektywie czterech lat mówił również Konrad Rychlewski, kandydat na prezydenta Wrocławia KWW Lewica Wrocławska. Rychlewski na ten cel przez cztery lata chce wydać 120 mln zł. Tyle samo w tym okresie chce przeznaczyć na budowę żłobków. „Dziś ponad 70 proc. dzieci nie ma szans na miejsce w żłobku we Wrocławiu” - zauważył.

Kandydatka PiS na prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka zapowiedziała w tym tygodniu wybudowanie dwóch nowych linii tramwajowych do peryferyjnych osiedli miasta – Nowego Dworu i Psiego Pola. Zaproponowała również inwestycje infrastrukturalne m.in. remont wiaduktu i rozbudowę obwodnicy śródmiejskiej.

Z kolei niezależny kandydat na prezydenta Wrocławia Tomasz Owczarek skupił się na programie rewitalizacji miejskich kamienic. Owczarek chce, by kamienice były sprzedawane po preferencyjnych stawkach, a koszty ich rewitalizacji były przeniesione na dotychczasowych najemców i prywatnych inwestorów.

Emil Antoniszyn, kandydat PSL na prezydenta stolicy Dolnego Śląska zaapelował o rozliczenie dużych miejskich inwestycji z ostatnich lat, jak np. budowę stadionu czy gospodarkę nieruchomościami miejskimi. „Nie doczekaliśmy się tego, a to niezwykle ważne, żeby określić perspektywę, czy inwestycje były opłacalne. Władze powinny się z tego rozliczyć” - uważa Antoniszyn.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który będzie ubiegał się po raz czwarty o reelekcję, ograniczył w tym tygodniu kampanię wyborczą do zaprezentowania swojego Komitetu Honorowego. Zasiadają w nim m.in. przedstawiciele środowisk naukowych, lekarskich oraz ludzie związani z wrocławską kulturą.

W minionym tygodniu kampanię wyborczą od spotkań z mieszkańcami rozpoczął Robert Jarosław Bogusławski kandydat KW „Solidarność Walcząca” na prezydenta Wrocławia. Jak powiedział PAP, jego głównym celem „jest przypomnienie prawdziwych idei Solidarności, które doprowadziły do obalenia komuny, a teraz zostały zdewaluowane”. „Przeciwko dewaluacji znaczenia tych idei występujemy w tych wyborach. Chcemy też przywrócić prawidłowe pojęcie władzy, jako służby dla społeczeństwa” - dodał Bogusławski.

Zapowiedział też decentralizację władzy samorządowej m.in. większą współpracę z radami osiedla i konsultacje z mieszkańcami. Program „Sprawnie działające miasto” zakłada m.in. bezpłatną komunikację zbiorową, bezpłatne rowery miejskie, utworzenie platformy internetowej do zgłaszania problemów mieszkańców, czy bezpłatne posiłki dla wszystkich uczniów w szkole.

O prezydenturę we Wrocławiu zamierzają też walczyć: obecny prezydent Rafał Dutkiewicz (popierany przez własny komitet i przez PO), Mirosława Stachowiak-Różecka (radna PiS), działacze osiedlowi i przedsiębiorcy Waldemar Bednarz (popierany przez SLD, Unię Pracy, Partię Zieloni, PPS) i Robert Maurer (Kongres Nowej Prawicy), politolog Aldona Wiktorska-Święcka (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), Robert Jarosław Bogusławski (KW „Solidarność Walcząca”), Robert Winnicki (Ruch Narodowy) informatyk Konrad Rychlewski (KWW Lewica) oraz Tomasz Owczarek, 27-letni księgowy i kandydat Wrocławskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.(PAP)