Podkarpackie samorządy na budowę lub remont dróg lokalnych złożyły prawie 130 wniosków na kwotę niemal 114 mln zł. Oceną merytoryczna wniosków zajmowała się specjalna komisja powołana przez wojewodę .

Jak poinformował PAP kierownik oddziału nadzoru komunikacyjnego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Janusz Ziobro, komisja oceniła 103 wnioski. "25 wniosków zostało odrzuconych z przyczyn formalnych. Teraz samorządy mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia do opublikowanej listy rankingowej. Mają na to czas do 15 grudnia" - dodał.

Po rozpatrzeniu zastrzeżeń ostateczna lista rankingowa zostanie ogłoszona do końca grudnia br. Następnie zostanie ona przesłana do ministerstwa, które będzie zajmowało się transportem. Zadania, które będą dofinansowane mają być ogłoszone do końca stycznia 2016 r.

Ziobro zaznaczył, że ogłoszona wstępna lista rankingowa uszeregowana jest według wniosków, które zostały najwyżej ocenione przez komisję.

"Z naszych wyliczeń wynika, że - jeśli nic się nie zmieni - to dofinansowanie otrzyma 14 zadań powiatowych i 24 gminne. Z tym, że zawsze po przetargach pojawiają się oszczędności, wówczas szanse na realizację mają kolejne inwestycje z listy" - powiedział Ziobro.

W ramach programu gmina, w tym miasto na prawach powiatu, mogła złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie, natomiast powiat ziemski - nie więcej niż dwa. Samorządy mogły starać się o dotację do 50 proc. kosztów inwestycji drogowych planowanych na 2016 r., ale nie więcej niż 3 mln zł.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

W ramach programu mogą być wykonywane inwestycje takie jak budowa, przebudowa, remont drogi powiatowej lub gminnej. Zadanie powinno być realizowane i ukończone w 2016 r.

W przyszłym roku na Podkarpacie w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019" trafi ponad 50 mln zł. W kolejnych latach kwoty te będą większe, w 2017 r. będzie to prawie 63, a w 2018 i 2019 r. ponad 69 mln zł w każdym roku. W skali kraju budżet programu w latach 2016-2019 ma wynieść 4 mld zł.

W latach 2009-2015 w regionie przebudowano i wyremontowano łącznie ponad 1,1 tys. km dróg lokalnych. Podkarpackie samorządy na realizację zadań otrzymały z budżetu państwa dofinansowanie w wysokości ponad 320 mln zł. (PAP)