Dodała, że ma nadzieję, iż "może jutro, pojutrze" do mieszkań będą mogli wrócić lokatorzy pierwszej klatki, znajdującej się najbliżej wyrwy. Mieszkańcy dwóch z trzech ewakuowanych klatek mogli wrócić już w sobotę.

Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że każde mieszkanie jest bardzo dokładnie badane. Według prezydent nie ma zagrożenia dla mieszkańców, to raczej "dmuchanie na zimne". "Czekamy na wyniki badań. Zakładamy, że to będą dni, a nie tygodnie" - powiedziała.

Jak dowiedziała się w środę PAP w stołecznym ratuszu, wyniki ekspertyz mają być znane w czwartek. Lokatorzy będą mogli wrócić do mieszkań dopiero po pozytywnej opinii nadzoru budowlanego.

5 października przy budowie odcinka drugiej linii metra koło stacji Świętokrzyska doszło do osunięcia się kilkuset metrów sześciennych gruntu. Ewakuowano dwa budynki. Na kilka godzin został wstrzymany ruch na ul. Marszałkowskiej.

Budowany właśnie centralny odcinek drugiej linii metra ma mieć siedem stacji i połączyć oba brzegi Warszawy. W połowie sierpnia doszło do awarii na budowanej stacji Powiśle; woda wymyła wówczas grunt pod jezdnią tunelu Wisłostrady. Prace na stacji i ruch w tunelu wstrzymano; trwają prace zabezpieczające. Budowa centralnego odcinka planowo ma się zakończyć w październiku 2013 r.

W czwartek ma odbyć się sesja Rady Warszawy, podczas której radni zapoznają się z informacją ratusza w sprawie sytuacji na budowie II linii metra. (PAP)

pro/ dsr/ malk/ jra/