Z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, ogłoszonego po zamknięciu lokali wyborczych, wynika, że przedsiębiorca Jacek Jaśkowiak otrzymał w niedzielnych wyborach 57,6 głosów. Dotychczasowy włodarz miasta, urzędujący od 16 lat Ryszard Grobelny dostał 42,4 proc.

Zdaniem Grobelnego nowy prezydent powinien dostać jak najwięcej wsparcia. „To jest dobre dla Poznania. Dla mnie najistotniejsze jest w tej chwili, żeby Poznań się dobrze rozwijał. Jestem przekonany, że Poznań jest dobrze przygotowany, także do zmiany prezydenta; ma dobry projekt budżetu; inwestycje na najbliższy czas są dobrze przygotowane. Chciałbym, żeby jak najwięcej z tych rzeczy udało się panu Jaśkowiakowi zrealizować. W związku z tym, jeśli mógłbym - chciałbym służyć pomocą, ale na pewno nie krytyką i recenzją” – powiedział PAP Grobelny.

„Pan Jaśkowiak będzie musiał zdobyć trochę doświadczenia, ale mam nadzieję, że będzie zdecydowanym, konsekwentnym i bardzo niezależnym prezydentem” - dodał.

Grobelny powiedział, że wynik nie jest dla niego dużym zaskoczeniem.

„Trochę się tego spodziewałem już po I turze wyborów. Wtedy wyraźnie było widać, że poznaniacy szukają innego rozwiązania i innego prezydenta niż moja osoba. Oczywiście przyznaję, że chciałem to zmienić w II turze wyborów i przekonać ich do siebie pokazując, że to ja jestem najlepszym wyborem, ale jak widać to się nie udało” – ocenił.

Według samorządowca, w I turze było wyraźnie widać, że przeciwny mu elektorat był bardziej zmobilizowany. „I to się potwierdziło w II turze” – dodał.

Ryszard Grobelny przyznał, że nie ma jeszcze stuprocentowej pewności, ale po wyborach będzie raczej „funkcjonował poza polityką”, choć nie zrezygnuje z mandatu radnego wojewódzkiego, który zdobył w tych wyborach.

„Zawsze starałem się realizować swój zawód ekonomisty i mam nadzieję, że nadal będę miał taką okazję. Będę starał się wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie” – dodał.

W wyborach samorządowych Ryszard Grobelny wystawił swoją listę do sejmiku województwa i zdobył dla komitetu jeden z dwóch mandatów. Jak powiedział PAP, zamierza uszanować wolę wyborców i objąć mandat. „Być może jeszcze nie w poniedziałek, bo pełnię funkcję prezydenta. Myślę, że za parę dni będę już spokojnie mógł służyć Wielkopolsce” – powiedział.

W I turze wyborów na prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego poparło 28,58 proc. wyborców; Jaśkowiaka - 21,46 proc.(PAP)