Na początku lat 50. XX w. instrument opatentował Leo Fender. Sting grał na tym modelu od późnych lat 60. Artysta doczekał się własnej, limitowanej edycji instrumentu.

Organizator balu, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, zapewnił, że podczas grudniowej wizyty w Toruniu muzyk "osobiście sprawdził czy instrument stroi i zagrał na nim kilka dźwięków". Przed występem w Centrum Kulturalno-Kongresowym (CKK) Jordanki podpisał gitarę i "życzył, aby akcja charytatywna się udała".

Bal zaplanowano na sobotę 21 stycznia. Współorganizatorami są prezydenci Torunia i Grudziądza – Michał Zaleski i Robert Malinowski. Dochód z balu stanowić będą opłaty za bilety, pieniądze zebrane podczas aukcji przedmiotów przekazanych przez darczyńców i zysk z loterii fantowej.

"Głównym przedmiotem na naszej charytatywnej licytacji jest gitara z autografem Stinga. Mamy też wiele przedmiotów - dzieł sztuki. W tym roku zachęcamy do udziału w licytacji głównej nie tylko uczestników balu, ale wszystkich zainteresowanych" - poinformował marszałek Całbecki.

Wśród przedmiotów, które można wylicytować, są m.in. grafika Zdzisława Beksińskiego, rysunki Zbigniewa Lengrena z "Profesorem Filutkiem", grafika Jerzego Dudy-Gracza czy akwaforta "Matka Boża Ostrobramska" autorstwa Krystyny Szalewskiej.

Licytacja gitary Stinga rozpoczęła się już w Internecie. Zwieńczenie tej aukcji odbędzie się podczas balu.

W holu CKK Jordanki wystawione zostaną też przedmioty przenaczone do tzw. cichej licytacji. Są to m.in. bluza Kamila Stocha, płyta winylowa i płyta CD "57th & 9th" z dedykacją Stinga, piłka do koszykówki z autografem Marcina Gortata, piłka do siatkówki z podpisem Mariusza Wlazłego czy pióro od premier Beaty Szydło.

Pieniądze zebrane podczas VII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego trafią na konta Kuchni św. Alberta w Bydgoszczy, toruńskiej Fundacji Światło, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego we Włocławku sióstr orionistek oraz domów pomocy społecznej w Chełmnie i Świeciu, prowadzonych przez siostry szarytki. (PAP)