Nagrody Super Samorząd przyznawane są od sześciu lat przez Fundację Batorego w ramach akcji Masz Głos. Otrzymują je uczestnicy, którzy najskuteczniej zachęcają do współpracy lokalne władze i mieszkańców.

W tegorocznej edycji nagrody otrzymało siedem lokalnych inicjatyw z całej Polski. Nagrody wręczono podczas gali na Zamku Królewskim, obecni byli m.in.: prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Jury doceniło przede wszystkim zaangażowanie najmłodszych mieszkańców w sprawy lokalnej wspólnoty, tworzenie przestrzeni do spotkań.

Najmłodszą nagrodzoną grupą były dzieci z gminy Siechnice (dolnośląskie) wspierane przez fundację Go'n' Act, które przekonały burmistrza do przekazania środków finansowych na remont placu zabaw. Młodzieżowa Rada Gminy Lisewo (kujawsko-pomorskie) otrzymała nagrodę za zagospodarowanie ogródka jordanowskiego, a Zespół Szkół Publicznych nr 1 z Ustrzyk Dolnych (podkarpackie) - za otwarcie klubu młodzieżowego.

W Nasielsku (mazowieckie) Stowarzyszenie Europa i My, fundacja Aiddia oraz grupa mieszkańców stworzyli przyjazne miejsca spotkań - altany. Ławki Pamięci, które stanęły w sołectwie Santocko (lubuskie) są nie tylko miejscem spotkań, lecz także formą wzmacniania tożsamości lokalnej przez upamiętnienie ciekawych postaci z historii miejscowości. Nagradzając sołectwo Tłuściec (lubelskie) za wprowadzenie we wsi nazewnictwa i numeracji ulic oraz Fundację Artem Silesiam Promovere z Kuniowa (opolskie), która zaanimowała stworzenie strategii rozwoju wsi, jury doceniło wysiłek włożony w wysłuchanie potrzeb różnych grup mieszkańców.

Smolar powiedział PAP, że nagroda przeznaczona jest dla tych mieszkańców, którzy już działają lokalnie lub dopiero zaczynają podejmować aktywność.

"Chodzi o to, żeby przezwyciężyć taki kompleks liliputa, niemożności - jesteśmy maluczcy, co my możemy zrobić. Nagradzamy inicjatywę, to, że ludziom chce się chcieć i że chce się chcieć razem, nie indywidualnie. Celem jest współpraca ludzi, budowanie zaufania i radość wynikają z tego, że robi się coś sensownego z innymi ludźmi" - powiedział prezes Fundacji Batorego.

Laureatów wybrało jury w składzie: członek zarządu Fundacji Batorego Mikołaj Cześnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień oraz zastępca kierownika Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej Katarzyna Kubicka-Żach.

Nagrodzeni wybrani zostali spośród czternastu nominowanych. Obok nagród głównych przyznano także 21 wyróżnień.

Masz Głos to ogólnopolska akcja, w której mieszkańcy we współpracy z władzami samorządowymi działają na rzecz najbliższego otoczenia. Od 2002 r. udział w akcji wzięło ponad 2 tys. grup, organizacji i instytucji z prawie tysiąca gmin w całej Polsce. Od 2011 r. w ramach akcji Masz Głos przyznawana jest nagroda Super Samorząd. (PAP)