Piernikowa Aleja Gwiazd znajduje się na Rynku Staromiejskim. Tabliczki w kształcie tradycyjnych toruńskich pierników "katarzynek" z autografami wyróżnionych osób odsłaniane są od 2003 r. Jest ich obecnie 30. Umieszczane są w płytach chodnika przed Dworem Artusa. Trafiają na nie wybitne osoby związane z miastem, promujące je w Polsce i za granicą.

"Aleja znajduje się w tym miejscu, gdyż jest ono szczególne. Od początku istnienia naszego miasta najważniejsza spotkania i wydarzenia odbywały się właśnie tam. W tym roku odsłonimy 31 i 32 +katarzynkę+, gdyż kształt najpopularniejszych toruńskich pierników mają nasze gwiazdorskie tablice" - podkreślił prezydent Zaleski.

Pochodzący z Torunia Wolak na stałe mieszka od 1999 roku w Nowym Jorku. Jest nie tylko fotografem, ale również czynnym pilotem. W 2016 roku zwyciężył w prestiżowym konkursie fotograficznym Sony World Photography Awards w kategorii architektura.

"Specjalizuje się on w fotografii lotniczej. W tej dziedzinie osiągnął klasę mistrzowską. Zyskał sławę dzięki zwycięstwu w największych światowym konkursie fotograficznym, gdzie doceniono jego lotnicze zdjęcia nowojorskiego Central Parku. Został oficjalnie zaliczony do grona najlepszych fotografów życia nocnego oraz fotografów najbardziej wpływowych. Współpracuje z najlepszymi muzeami Nowego Jorku" - mówił o laureacie toruńskiego wyróżnienia Zaleski.

Józefowicz urodził się w 1950. Od lat jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, którego produkty sprzedawane są na całym świecie.

"Na kolejnej tablicy znajdzie się nazwisko jednego z najlepszych menadżerów toruńskich i polskich. W biznesie osiągnął w zasadzie wszystko, nadając powierzonej mu toruńskiej firmie rozmach koncernu o globalnym zasięgu. Jest z nią związany od 40 lat" - wskazał Zaleski mówiąc o Józefowiczu.

"Na początku polskiej transformacji gospodarczej doprowadził do prywatyzacji firmy. Skutki pracownicze, ekonomiczne i społeczne tych zmian są po prostu imponujące. Nasz laureat z Torunia zarządza firmą zorganizowaną w 18 krajach, będącą czołowym europejskim producentem i dostawcą produktów medycznych, artykułów higienicznych i kosmetycznych dla 80 rynków na świecie" - dodał prezydent Torunia.

Uroczyste odsłonięcie tablic z podpisami prof. Wolaka i Józefowicza odbędzie się w czerwcu podczas corocznego święta miasta.

W poprzednich latach w Piernikowej Alei Gwiazd znalazły się podpisy m.in. Olgi Bołądź, Katarzyny Żak, Piotra Głowackiego, zespołów Kobranocka, Republika i Raz Dwa Trzy, Leszka Balcerowicza, Bogusława Lindy, Grażyny Szapołowskiej, Aleksandra Wolszczana czy Małgorzaty Kożuchowskiej.

Koncert noworoczny odbył się w tym roku pod hasłem "Wiedeń... i nie tylko". Oprócz tenora Tomasza Kuka na scenie zaprezentowali się także sopranistka Iwona Socha oraz skrzypek Artur Banaszkiewicz. TOS grała pod batutą Mariusza Smolija. (PAP)