W tajnym wyborze marszałka regionu Polak uzyskała 21 głosów, przeciw było sześciu radnych. W głosowaniu wzięło udział 27 radnych (tylu radnych było na sesji); bezwzględna większość wynosiła 16 głosów. Polak była jedyną kandydatką na to stanowisko.

Nowy szef sejmiku - Czesław Fiedorowicz uzyskał we wcześniejszym głosowaniu 27 głosów. On także był jedynym zgłoszonym kandydatem na przewodniczącego sejmiku.

Sejmik wybrał także pozostałych członków prezydium. Wiceprzewodniczącymi zostali – Władysław Komarnicki (PO), Marek Surmacz (PiS) i Edward Fedko (SLD).

Władze lubuskiej PO i PSL umowę koalicyjną na poziomie województwa zawarły w niedzielę. Zapisy personalne umowy radni koalicji potwierdzili w poniedziałkowym głosowaniu.

W wyborach do liczącego 30 osób sejmiku woj. lubuskiego Platforma wprowadziła 10 radnych, a ludowcy ośmiu. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało pięć mandatów. Tyle samo radnych ma SLD. Nową siła polityczną w sejmiku jest bezpartyjny komitet Lepsze Lubuskie, który ma dwóch radnych.

Przed czterema laty wybory do sejmiku także wygrała PO, uzyskując 11 mandatów, przed SLD - dziewięć mandatów. Po pięciu kandydatów wprowadziły wówczas do sejmiku PiS i PSL. W mijającej kadencji koalicja PO-PSL miała w sejmiku 16 radnych, czyli minimalną większość. Teraz przewaga koalicji jest jednak większa. (PAP)

mmd/ jbr/ abr/