Jak podało biuro prasowe urzędu miasta w Elblągu kampania społeczna pod hasłem "Obudźmy wrażliwość" ma poprawić jakość życia rodzicom małych dzieci i kobietom w ciąży. "Chodzi o to, by uczynić przestrzeń miasta bardziej przyjazną dla matki i dziecka, a także postarać się o udogodnienia dla kobiet w ciąży" - podkreślił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.

Samorządowcy będą zachęcać właścicieli hoteli, restauracji czy kawiarni, a także sklepów, by utworzyli w swoich lokalach specjalną przestrzeń dla dzieci. Chodzi o kąciki wyposażone w zabawki, gry edukacyjne czy przybory do malowania.

Władze Elbląga będą namawiać także właścicieli parkingów samochodowych przed sklepami, szpitalami, przychodniami i szkołami do wyznaczenia miejsc parkingowych dla kobiet w ciąży oraz, jeśli takich nie ma, do utworzenia miejsc postojowych dla kierowców z dziećmi.

Takie miejsca - przed szpitalem miejskim i magistratem - wyznaczył i specjalnie oznaczył urząd miasta, jako właściciel terenu.

Uczestnicy akcji otrzymają certyfikaty wraz z plakietkami "Miejsce przyjazne dzieciom" i "Miejsce przyjazne kobietom w ciąży”. Firmy i instytucje z certyfikatem zostaną umieszczone na stronie internetowej urzędu miasta.

Kampania trwać będzie do 10 kwietnia i zakończy się opracowaniem mapy z wykazem miejsc przyjaznych dzieciom. Jak zapewniają samorządowcy oferta będzie gotowa na sezon turystyczny, czyli w maju tego roku.(PAP)

ali/ mow/