Jak poinformował przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej Michał Bober, zarejestrowano listy kandydatów na radnych z pięciu komitetów wyborczych partii politycznych i sześciu lokalnych komitetów wyborczych wyborców.

W przedterminowych wyborach do elbląskiej Rady Miasta będą uczestniczyć komitety wyborcze: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro, Ruch Palikota Elbląg+, SLD, PO i PiS, a także komitety wyborcze wyborców: Witolda Wróblewskiego, Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, Wolny Elbląg, Partia Elblążan, Naszą Partią jest Elbląg oraz Elbląg to My.

Bober powiedział PAP, że komisja nie stwierdziła poważniejszych błędów w dokumentach dostarczonych do rejestracji przez komitety. Jak dodał, przy weryfikacji list "wypadły" pojedyncze osoby, które nie figurowały w spisie wyborców, ale były to przypadki incydentalne.

Dziesięć komitetów wyborczych zarejestrowało listy kandydatów we wszystkich pięciu okręgach wyborczych. Komitety wszystkich partii wystawiły maksymalną możliwą reprezentację - po dziesięciu kandydatów w każdym okręgu.

W środę - po losowaniu w obecności pełnomocników komitetów - Miejska Komisja Wyborcza nadała numery porządkowe poszczególnym zarejestrowanym listom kandydatów na radnych. Jedynkę otrzymało PiS, dwójkę - Ruch Palikota, czwórkę - SLD, szóstkę - PO, a dziewiątkę - Solidarna Polska.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do końca maja komitety, które zarejestrowały kandydatów do Rady Miasta w co najmniej połowie okręgów, mogą zgłaszać kandydatów na prezydenta Elbląga.

Głosowanie odbędzie się 23 czerwca. Mieszkańcy wybiorą wówczas prezydenta miasta i 25 radnych. Do czasu wyboru nowych władz Elblągiem kieruje wyznaczony przez premiera komisarz, którym jest Marek Bojarski.

Poprzednie władze Elbląga - prezydent Grzegorz Nowaczyk (PO) i rada miejska - zostały odwołane w referendum 14 kwietnia. Inicjatorzy referendum z grupy Wolny Elbląg zarzucali im niekompetencję, arogancję i utratę zaufania mieszkańców. (PAP)

mbo/ mok/ jbr/