Spółka podała, że Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

"W związku z powyższym 29 grudnia 2015 r. EC Stalowa Wola wezwała ostatecznie wykonawcę do należytego wykonania kontraktu pod rygorem odstąpienia od niego. Wykonawca nie usunął wskazanych przez zamawiającego naruszeń w terminie, co w konsekwencji spowodowało podjęcie decyzji zamawiającego o odstąpieniu od kontraktu" - napisano w komunikacie.

EC Stalowa Wola, zgodnie z warunkami kontraktu, wezwie generalnego wykonawcę do przystąpienia do szczegółowej inwentaryzacji inwestycji. Na jej podstawie, we współpracy z profesjonalnym doradcą zewnętrznym, przygotuje szczegółowy plan zakończenia inwestycji.

Następnie EC Stalowa Wola, wspólnie z Tauronem, PGNiG oraz bankami finansującymi projekt, ustali formułę kontynuacji i zakończenia inwestycji.

PGNiG i Tauron podpisały umowę z hiszpańską firmą Abener na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola w kwietniu 2012 roku. Wartość umowy to 1,57 mld zł netto. Zapowiadano wtedy, że zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2014 i 2015 roku, a elektrociepłownia zostanie oddana do komercyjnej eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015 roku.

Przy realizacji projektu nastąpiły jednak opóźnienia. Abener Energia miał m.in. problemy z dostarczeniem turbiny.

Kilka tygodni temu prezes Tauronu, Remigiusz Nowakowski, mówił, że stan zaawansowania inwestycji to ponad 75 proc. Mówił, że zarząd szczególnie przygląda się temu projektowi, bo relacja cen gazu do cen energii jest negatywna, jeśli nie ma wsparcia dla technologii gazowych, które kończy się w 2018 roku.

Informował, że kluczowe czynniki sukcesu dla tego projektu to możliwość sprzedania usług systemowych PSE oraz zapewnienie możliwie najlepszej relacji ceny gazu do energii elektrycznej (clean spark spread). (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Wzory pism i dokumentów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł