Nowy przetarg odbędzie się 17 lipca.

W poprzednim przetargu, na początku czerwca wyłoniono nabywcę dworca, jednak w ostatnich dniach odstąpił on od przetargu - podała PKS Nova.

Sposób zbywania dworca nie podobał się władzom Augustowa. Burmistrz Wojciech Walulik mówił wcześniej, że spółka PKS Nova "stawia miasto pod ścianą", bo będzie miało mało czasu na znalezienie nowej lokalizacji, nową organizację. Zapowiadał nawet negocjacje z nabywcą dworca, by wydłużył czas funkcjonowania dworca. Pojawił się też pomysł na tworzenie w mieście centrum przesiadkowego na potrzeby wszystkich przewoźników.

Jak poinformowała PAP w czwartek Anna Samel z Urzędu Miasta w Augustowie, burmistrz miasta w następnym tygodniu będzie chciał spotkać się z władzami samorządu województwa podlaskiego oraz przedstawicielami spółki PKS Nova, aby przedyskutować w obecnej sytuacji perspektywy dotyczące dworca.

PKS Nova to spółka, która powstała w styczniu 2017 r. z połączenia pięciu podlaskich spółek PKS podległych samorządowi województwa podlaskiego w: Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Siemiatyczach i Zambrowie. Tłumaczono, że połączenie ma je uratować od upadłości.

PKS Nova sprzedaje różne nieruchomości w różnych miejscach w regionie w ramach prowadzonej restrukturyzacji spółki. Prezes spółki Cezary Sieradzki mówił w połowie czerwca PAP, że będą sprzedawane nieruchomości w Ciechanowcu i część terenu w Łomży. Znalazł się nabywca dworca w Siemiatyczach.

W Białymstoku do października 2017 r. ma być gotowy nowy dworzec PKS Nova. Buduje go prywatny inwestor, spółka Budner sp. z o.o, która wykłada na ten cel 13,5 mln zł. Zburzono stary dworzec, trwa budowa nowego, powstanie też galeria handlowa, nowa baza PKS, nowy układ komunikacyjny. Inwestycja jest również elementem restrukturyzacji spółki PKS Nova.

PKS Nova ma ok. 500 autobusów, pracuje tam ok. 950 osób. Kapitał zakładowy spółki to ok. 1 mln zł. Nowa spółka nie podała dotąd danych finansowych za 2017 r. Prezes Sieradzki powiedział, że o pierwszych wynikach restrukturyzacji najwcześniej będzie można mówić pod koniec 2017 r.(PAP)