W poniedziałek po południu Meyer formalnie otrzymał akt powołania na stanowisko. W uroczystości wziął udział minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Byli również m.in. poprzednik Meyera Maciej Żywno, szef podlaskiej PO poseł Robert Tyszkiewicz, wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski (PSL).

W Białymstoku nieoficjalna informacja o powołaniu nowego wojewody podlaskiego była znana już w miniony piątek. Wtedy to prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski odwołał Meyera ze stanowiska swego zastępcy (jednego z trzech). Działacze PO mówili już wówczas nieoficjalnie, że chodzi o powołanie na stanowisko wojewody. Jednak ani sam zainteresowany, ani żadne źródła do poniedziałku nie chciały oficjalnie potwierdzić tej informacji.

59-letni Andrzej Meyer jest ekonomistą. Zanim został zastępcą prezydenta Białegostoku, prowadził kancelarię podatkową. W przeszłości był związany z Kongresem Liberalno-Demokratycznym i Unią Wolności. Obecnie jest sekretarzem regionu podlaskiego Platformy Obywatelskiej. Był radnym Rady Miejskiej Białegostoku pierwszej kadencji w latach 1990-1994.

Minister Halicki, który przy okazji powołania nowego wojewody spotkał się z pracownikami Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział dziennikarzom, że bardzo sobie ceni zespół informatyków w urzędzie, który zajmuje się informatyzacją. Podlascy urzędnicy są twórcami autorskiego oprogramowania do elektronicznego zarządzania dokumentacją. Z systemu korzysta już wiele urzędów. Halicki powiedział, że chciałby powiększyć ten zespół.

"Chciałbym żeby w oparciu o system, który powstał w Białymstoku pracowały wszystkie urzędy wojewódzkie w Polsce. Dzisiaj to już jest 13 urzędów, za chwilę będzie kolejny więc myślę, że ta standaryzacja i jednocześnie wykorzystanie wiedzy i doświadczenia i takiego pełnego pasji zaangażowania pracowników białostockiego urzędu będzie rzeczywiście emanowała dużą liczbą projektów także w kraju" - mówił Halicki.

Nowy wojewoda powiedział dziennikarzom, że będzie się starał pracować na rzecz wszystkich mieszkańców województwa, a więc także na rzecz licznie zamieszkujących ten region mniejszości narodowych i etnicznych. "Moim zdaniem najlepszą rzeczą będzie jeśli wszystkie mniejszości narodowe, etniczne będą jak najlepiej mogły żyć w naszym kraju, w naszym regionie, żeby czuły się bezpieczne" - powiedział Meyer. Pytany, czy dalej będzie utrzymana funkcja pełnomocnika wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych powiedział, że na razie za wcześnie na wypowiedzi o strukturze urzędu wojewódzkiego, ale "myśli, że tak". (PAP)