Jak powiedziała w rozmowie z PAP we wtorek rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Dagmara Turek-Samól, wartość tego zadania to ponad 466 mln zł, a partnerzy prywatni w projekcie zostaną wyłonieni w przetargu.

„Zależy nam, by zrealizować projekt w formule tzw. hybrydowej, w której możliwe jest także wykorzystanie pieniędzy z funduszy europejskich” - dodała Turek-Samól.

W efekcie konkursu Dolny Śląsk otrzyma ze strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego istotne wsparcie; będzie to m.in. fachowe doradztwo oraz pomoc w przygotowaniu inwestycji i wypracowaniu modelowej dokumentacji.

Celem konkursu i wyboru pilotażowego projektu do realizacji było założenie, że będzie on służyć innym województwom, które zdecydują się w kolejnych latach wdrażać podobne inwestycje.

Na Dolnym Śląsku za prawie pół miliarda złotych zostanie przebudowanych i wyremontowanych ponad 300 kilometrów dróg wojewódzkich. W ramach realizacji tego projektu mieści się też tzw. utrzymanie dróg, co znacząco poprawi jakość podróżowania dolnośląskimi drogami, które są trasami tranzytowymi.

Wytypowane trasy to m.in. drogi relacji Wrocław-Oława, Bukowice-Trzebnica, Brzeg Dolny-Pęgów, Wrocław-Kąty Wrocławskie, Środa Śląska-Godzikowice.

Łącznie do naboru zgłoszono 315 km dróg wojewódzkich, które są własnością Województwa Dolnośląskiego i pozostają w zarządzie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

O ministerialne wsparcie walczyło 9 wniosków m.in. z Łódzkiego, Olsztyna, Krakowa, Nowego Dworu Mazowieckiego i Krosna. Ich wartość oscylowała od 25 mln zł do 1 mld 981 mln zł.

Przekazanie utrzymania dolnośląskich dróg w ręce prywatnych przedsiębiorców to autorski projekt marszałka województwa dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca, w którym już przeprowadzono pierwszy przetarg.

Wnioski z pierwszego przetargu sprawiły, że samorząd przygotował projekt kompleksowej przebudowy i utrzymania w formule PPP dla ponad 300 km dróg w regionie.

Sieć wszystkich dróg na terenie województwa dolnośląskiego należy do najlepiej rozwiniętych i najdłuższych w kraju. Łącznie Dolny Śląsk ma 23 tys. 686 km dróg publicznych, obejmujących w szczególności 222 km autostrad, 1400 km dróg krajowych, 2360 km dróg wojewódzkich, 8321 km dróg powiatowych oraz 6742 km dróg gminnych. Większość sieci dróg wojewódzkich tj. 1198 km tras znajduje się w zarządzie Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu.