Założenia projektu zaprezentowano we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Celem przedsięwzięcia jest włączenie w sieć jak największej liczby dostępnych publicznie defibrylatorów, które są w stanie, w razie potrzeby, automatycznie zaalarmować Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ten sposób można skrócić czas wysłania zespołu ratownictwa medycznego pod konkretny adres.

"Chcemy zachęcić do używania dostępnych w różnych miejscach defibrylatorów, dzięki którym można ratować ludzkie życie" - powiedział we wtorek dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Marcin Zieliński.

Automatyczny defibrylator zewnętrzny AED (ang.: Automated External Defibrillator) to urządzenie, które służy do przywracania prawidłowego rytmu pracy serca. Rozmieszczone m.in. w miejscach publicznych urządzenia są tak przygotowane, by pomoc z ich użyciem mogły nieść także osoby bez wykształcenia medycznego.

Obecnie defibrylatory działające w systemie AED Fast Response znajdują się w trzech miejscach na terenie Poznania: w urzędzie marszałkowskim, urzędzie wojewódzkim oraz urzędzie miasta. Urządzenia znajdują się w specjalnie skonstruowanej obudowie z czujnikiem otwarcia. Gdy ktoś otworzy obudowę, informacja o tym fakcie trafi do dyspozytora, który będzie mógł wysłać ratowników na miejsce zdarzenia.

Projekt jest, według jego inicjatorów, unikalnym tego typu przedsięwzięciem w skali kraju. Biuro prasowe UMWW podało we wtorek w komunikacie prasowym, że przedsięwzięcie zostało docenione przez resort cyfryzacji, który objął projekt honorowym patronatem. (PAP)