Jak poinformowała we wtorek PAP przewodnicząca świętokrzyskiej PO poseł Marzena Okła-Drewnowicz, Rada Regionu zatwierdziła listy kandydatów w wyborach do sejmiku województwa, rad gmin i powiatów oraz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

W okręgu obejmującym powiat kielecki i miasto Kielce „jedynką” będzie wiceprzewodniczący PO w regionie, wicemarszałek województwa, obecny radny sejmiku, doktor nauk medycznych, ginekolog-położnik Grzegorz Świercz.

Drugi przedstawiciel PO w zarządzie województwa, wiceszef partii w regionie, były przewodniczący Rady Miejskiej i były wiceprezydent Skarżyska-Kamiennej Jan Maćkowiak otworzy listę w okręgu obejmującym powiaty: starachowicki, skarżyski i konecki. Będzie też kandydatem partii w wyborach na prezydenta Skarżyska.

Pierwszy na liście w okręgu obejmującym powiaty: ostrowiecki, opatowski sandomierski i staszowski, będzie obecny radny sejmiku, lekarz-psychiatra Grigor Szaginian.

Natomiast listę w okręgu obejmującym powiaty: buski, pińczowski, kazimierski, jędrzejowski i włoszczowski, otworzy dyrektor świętokrzyskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Wystartuje także w wyborach burmistrza Pińczowa.

Na listach znajdą się m.in: urzędujący drugą kadencję prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Wilczyński (bezpartyjny) i prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Cezary Tkaczyk.

„To dwa bardzo mocne nazwiska. Wystawimy pełne listy w każdym z czterech okręgów. Utrzymanie stanu posiadania liczby mandatów w sejmiku to minimum, które dzisiaj sobie zakładamy” - podkreśliła Okła-Drewnowicz.

Obecnie PO w 30-osobowym sejmiku województwa świętokrzyskiego ma pięć mandatów (na początki kadencji partia miała sześciu radnych, ale jedna osoba odeszła z klubu, tym samym rezygnując z członkostwa w PO).

Rada Regionu PO zdecydowała, że kandydatem na prezydenta Kielc będzie radny powiatu kieleckiego, profesor Politechniki Świętokrzyskiej, specjalista budownictwa Grzegorz Świt.

Świt wystartuje także z drugiego miejsca na liście do sejmiku, w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki. Naukowiec kandydował w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego (był piąty na liście) w okręgu małopolsko-świętokrzyskim – zdobył ponad 3 tys. głosów.

Miejskie struktury PO rekomendowały w wyborach na stanowisko prezydenta Kielc dwoje radnych miejskich – Agatę Wojdę i Jarosława Machnickiego, ale oboje wycofali kandydatury.

W wyborach na prezydenta Starachowic kandydatem PO będzie dyrektor jednej ze szkół, radny powiatowy kilku kadencji Sławomir Rymarczyk. W Ostrowcu Świętokrzyskim partia poprze obecnego starostę ostrowieckiego, z którym tworzy koalicję w powiecie Zdzisława Kałamagę (wystartuje z komitetu Twój Ostrowiecki Samorząd).

W wyborach na burmistrza Buska-Zdroju partia poprze wojewodę świętokrzyskiego Bożentynę Pałkę-Korubę (wystartuje z własnego komitetu).

Świętokrzyska PO przygotowuje kalendarz kampanii, który – tłumaczyła Okła-Drewnowicz – jest skoordynowany z rytmem sztabu krajowego ugrupowania. „Będą konwencje wyborcze, ale przede wszystkim spotkania z wyborcami w terenie” - podkreśliła szefowa partii w Świętokrzyskiem.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Listy kandydatów na radnych można zgłaszać do 7 października, a kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - do 17 października.

Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)