Jak poinformował w środę rzecznik prasowy urzędu miasta Paweł Marciniak, w tym roku po raz pierwszy wprowadzono podział na projekty „ogólnomiejskie” i „dzielnicowe” realizowane w pięciu dzielnicach: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wilda, Jeżyce, i Grunwald.

„Pięć milionów zostanie przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie i po dwa miliony na projekty dzielnicowe. Koszt całościowy jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć kwoty dwóch milionów złotych, zaś projektu dzielnicowego 500 tys. zł – dodał Marciniak.

Do projektów ogólnomiejskich zaliczane będą pomysły wykraczające zasięgiem oddziaływania poza jedną dzielnicę, lub takie, których wartość przekracza pół miliona złotych. Zdaniem miasta, limity kwotowe mają zwiększyć szanse projektów w głosowaniu.

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wprowadzono zasadę, że „poznaniakiem jest ten, kto się nim czuje” – głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat niezależnie od zameldowania. Zlikwidowano też powoływany przy wcześniejszych edycjach zespół opiniujący zgłaszane pomysły, który tworzył ostateczną listę projektów do głosowania.
W ramach przedsięwzięcia, w maju i czerwcu zaplanowano debaty i spotkania informacyjne. Pierwsza debata dzielnicowa z udziałem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka odbędzie się 14 maja.

Propozycje projektów do budżetu obywatelskiego można zgłaszać do 17 czerwca przez internet, tradycyjną pocztą lub osobiście w urzędzie miasta. Głosowanie potrwa od 1 do 12 października, a projekty będą realizowane w
2016 r.

W trakcie pierwszych trzech edycji zgłoszono do budżetu obywatelskiego prawie 700 pomysłów, spośród których do realizacji wybrano 14. Na projekty oddano w sumie 130 tys. głosów. Z budżetu obywatelskiego w Poznaniu m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium i wybudowano nowe ścieżki rowerowe.
Roczny budżet Poznania wynosi ok. trzy miliardy złotych. (PAP)