Romaniuk zastąpił Wojciecha Buczaka (PiS), który w wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła.

Radni najpierw jednogłośnie przyjęli rezygnację Romaniuka z funkcji przewodniczącego sejmiku. Szef klubu radnych PSL Wiesław Lada podziękował Romaniukowi za współpracę. Dodał, że bardzo dobrze sprawował swoją funkcję.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl zgłaszając kandydaturę Romaniuka na wicemarszałka przypomniał, że jest on doświadczonym samorządowcem.

„Pracował już w zarządzie pod moim kierownictwem (w poprzedniej kadencji -PAP), jest osobą, która praktykowała wiele lat w samorządzie. Był m.in. starostą, radnym powiatowym i radnym sejmiku wielu kadencji. Przygotowanie pana Romaniuka będzie wykorzystywane w pracach zarządu woj. podkarpackiego" - dodał Ortyl.

Niespodziewanie kandydaturę Romaniuka poparł klub PSL. Szef klubu argumentował, że Romaniuk był dobrym przewodniczącym sejmiku i radni PSL liczą na podobną współpracę z nim jako wicemarszałkiem. Lada tłumaczył później dziennikarzom, że to wyraz zaufania dla Romaniuka.

Romaniuk po ogłoszeniu wyników powiedział, że ma świadomość, jak dużo pracy go czeka. „Chciałbym podkreślić, że będę pracował po to, aby województwo i nasz piękny region rozwijał się. Dziękuję za poparcie" - dodał.

Radni w piątek wybrali również nowego przewodniczącego sejmiku. Miejsce po Romaniuku zajął dotychczasowy wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Borcz z PiS. W tajnym głosowaniu poparło go 25 radnych, troje było przeciw, dwa głosy wstrzymujące się.

Nowy przewodniczący sejmiku po głosowaniu, podziękował za zaufanie. „Postaram się być dobrym przewodniczącym, dbał będę, aby każdy mógł się swobodnie wypowiedzieć na tej sali, co jest solą demokracji. Wszyscy poprzedni wiceprzewodniczący postawili poprzeczkę wysoko i będę się starał im dorównać” - zadeklarował Borcz.

Miejsce Buczaka w sejmiku zajmie Jacek Kotula - znany w regionie działacz katolicki, który zasłynął m.in. z organizacji wystaw antyaborcyjnych na ogrodzeniach kościołów. Oprócz Buczaka również troje innych radnych sejmiku uzyskało mandat posła. Dwoje z klubu PiS: Anna Szmidt-Rodziewicz i Mieczysław Miazga oraz z klubu PO Joanna Frydrych. Zastąpią ich odpowiednio: była radna miasta Radymna Anna Huk i dyrektorka oddziału IPN w Rzeszowie Ewa Leniart oraz były przewodniczący sejmiku poprzedniej kadencji Sławomir Miklicz. Nowi radni będą zaprzysiężeni na następnej sesji sejmiku.

Na zakończenie sesji radni, którzy zdobyli mandaty w wyborach parlamentarnych podziękowali za współpracę w sejmiku. Zadeklarowali, że jako posłowie będą dalej działać na rzecz Podkarpacia.

W podkarpackim 33-osobowym sejmiku większość - 18 radnych - ma klub PiS. (PAP)