Jak poinformował PAP we wtorek Krzysztof Wojdakowski, szef wydziału ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku, zostały już przetłumaczone materiały przesłane w ramach pomocy prawnej ze Słowacji, trwa tłumaczenie dokumentów z Rumunii.

Śledztwo prowadzone jest od końca kwietnia. Dotyczy przelania ponad 3,7 mln zł z konta Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW), na konto podane przez oszustów jako konto spółki - wykonawcy jednej z dróg w regionie. Podając się za ową spółkę oszuści poinformowali PZDW, że zmienił się rachunek bankowy do operacji bieżących i należy wpłacać pieniądze na inny rachunek niż dotąd.

Wyłudzone pieniądze jednak bardzo szybko z konta w Polsce zostały przetransferowane na inne, założone za granicą: w Wielkiej Brytanii, Danii, Rumunii i na Słowacji. Stąd potrzeba pomocy ze strony tamtych służb, by można było np. ustalić, kto zakładał te rachunki i czy pieniądze zostały przekazane gdzieś dalej.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

PZDW podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Po zdarzeniu konsekwencje (zwolnienie z pracy) poniosło dwoje pracowników PZDW, w tym wicedyrektor ds. finansowych. Jednym z następstw jest też zmiana procedur we wszystkich jednostkach podległych samorządowi województwa i w urzędzie marszałkowskim. W sytuacji, gdy dochodzi do zmiany warunków umowy, np. danych personalnych czy numerów kont, przedstawiciel strony takiej umowy z samorządem województwa musi osobiście takie zmiany potwierdzić.

Wyżsi samorządowi urzędnicy (dyrektorzy, księgowi) zostali też przeszkoleni przez specjalistów z zakresu zwalczania cyberprzestępczości. (PAP)