W Białymstoku do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego. Na przyszłoroczny radni przeznaczyli 10,1 mln zł, z czego 100 tys. zł - na akcję informacyjną i edukacyjną o tym budżecie.

Projekty można było składać w dwóch kategoriach: ogólnomiejskie i osiedlowe. W tym 7 mln zł ma trafić na projekty osiedlowe (po 250 tys. zł na każde z 28 białostockich osiedli), 3 mln zł na ogólnomiejskie (do 1 mln zł na jeden projekt). Pomysły mogły dotyczyć infrastruktury, ale też działań tzw. miękkich, o charakterze społeczno-kulturalnym. Nabór wniosków trwał przez cały maj.

Zgłoszono w sumie 122 projekty, to więcej niż w poprzednich latach. Jak poinformował w piątek Urząd Miasta w Białymstoku, zgłoszono 56 projektów ogólnomiejskich i 66 osiedlowych. "Ze wstępnej analizy wynika, że propozycje białostoczan można podzielić na sportowo-rekreacyjne, społeczne i kulturalne, infrastrukturalne oraz związane z komunikacją miejską" - powiedziała Kamila Busłowska z białostockiego magistratu.

Wśród pomysłów ogólnomiejskich znalazł się m.in. darmowy autobus. Autorzy tego pomysłu chcą, by miasto sfinansowało nowe połączenie, na trasie z dworca PKP (i leżącego obok niego dworca PKS) do centrum Białegostoku.

Inne pomysły, to np. film na potrzeby akcji zwalczania dopalaczy, czy stworzenie aplikacji mobilnej, w ramach której będzie można zgłaszać usterki w mieście, np. niedziałającą sygnalizację świetlną. To także projekty dotyczące budowy chodników, ścieżek rowerowych czy boisk (ale nie przy szkołach; takie inwestycje z tej edycji budżetu zostały wyłączone).

Projekty osiedlowe dotyczą 26 osiedli; z dwóch osiedli nie zgłoszono żadnych pomysłów. Mieszkańcy zgłosili pomysły dotyczące m.in. budowy nowych stacji miejskich rowerów, placów zabaw czy siłowni pod chmurką. Znalazły się tu też pomysły na organizację festynów czy kolonii letnich.

Teraz projekty przejdą weryfikację, a zakwalifikowane wnioski poznamy do 5 września. Samo głosowanie odbędzie się w październiku, wtedy też poznamy pomysły wybrane do realizacji.

Do tej pory były trzy edycje budżetu obywatelskiego w Białymstoku: w pierwszej do podziału było 10 mln zł, w drugiej - 12 mln zł, zaś w trzeciej - 20 mln zł. (PAP)

swi/ rof/ mok/