Pieniądze w całości pochodziły z budżetu samorządu województwa podlaskiego - podkreślił marszałek województwa Jerzy Leszczyński.

Szpital jest placówką podległą samorządowi regionu, a oddział ginekologiczny tego szpitala jednym z kluczowych tego typu w regionie. Rodzi się na nim najwięcej dzieci w Podlaskiem.

W najbliższych dniach zaplanowano przeprowadzkę oddziału ze starego obiektu przy ul. Warszawskiej w nowe miejsce, w głównym kompleksie szpitala wojewódzkiego przy ul. Skłodowskiej. Przeprowadzka ma potrwać kilka dni, pacjentki w nowym obiekcie mają być przyjmowane od 18 stycznia - poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski.

Nowy oddział mieści się w czteropiętrowym budynku z izbą przyjęć, ginekologicznym szpitalnym oddziałem ratunkowym, poradniami, oddziałem pediatrycznym i neonatologii dziecięcej z patologią noworodka i intensywną terapią. Jest też blok porodowy z czterema salami porodowymi, blok operacyjny z salą do cięć cesarskich. Na oddziale będzie m.in. 13 inkubatorów. Na pacjentki czeka 68 łóżek w dwuosobowych salach z łazienkami.

Wojewódzki konsultant ds. ginekologii i położnictwa prof. Maciej Kinalski powiedział, że oddanie nowego oddziału ginekologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku to znaczna poprawa warunków dla rodzących kobiet. Zaznaczył, że warunki w tym szpitalu są teraz tak samo dobre jak w sąsiedniej klinice uniwersyteckiej.

Marszałek Jerzy Leszczyński podkreślał, że oddany właśnie do użytku oddział jest jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Zaznaczył, że oddział będzie dalej doposażany. Dyrektor szpitala Cezary Nowosielski wyjaśnił, że ma się to m.in. stać za sprawą funduszy transgranicznych.

Władze województwa już wcześniej zapowiadały, że po przeniesieniu ginekologii z ul. Warszawskiej do nowych obiektów, opuszczone budynki będą zaadoptowane na potrzeby Białostockiego Centrum Onkologii. Członek zarządu województwa odpowiedzialny za służbę zdrowia Bogdan Dyjuk powiedział, że trwają rozmowy o tym jak to ma wyglądać, jakie inwestycje będą realizowane i skąd wziąć na nie pieniądze. Już wiadomo, że będą starania o to z kilku źródeł, w tym unijnych oraz z kontraktu terytorialnego województwa z rządem. Wstępnie szacuje się, że będzie potrzeba ok. 20-30 mln zł.

Szpital wojewódzki w Białymstoku jest jednym z największych szpitali w regionie. Rocznie hospitalizuje ok. 25 tys. pacjentów. Placówka dysponuje ok. 680 łóżkami na wszystkich oddziałach - informował wcześniej szpital. Rocznie rodzi się tam ok. 1,8 tys. dzieci.