O wyborze projektów zdecydują mieszkańcy Radomia; mogą oddać swoje głosy do urn ustawionych m.in. w magistracie i w kilku innych wyznaczonych placówkach. Mobilne urny pojawią się także na różnych imprezach odbywających się w mieście. Radomianie mogą też głosować przez internet. „Te z propozycji, które zdobędą największą ilość głosów mieszkańców będą realizowane w przyszłym roku” – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Do budżetu obywatelskiego na 2015 r. radomianie zgłosili 140 projektów. Magistrat zakwalifikował do głosowania 89.

Wśród propozycji znalazły się m.in. budowa w mieście astrobazy, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW), likwidacja barier architektonicznych w sali koncertowej i w radomskim amfiteatrze oraz organizacja „Senioriady” - imprezy ukazującej dorobek radomskich seniorów. Siedemnaście propozycji dotyczy także poprawy infrastruktury sportowej w szkołach.

Jak podkreślił prezydent miasta, w Radomiu jest więcej uprawnionych do głosowania nad budżetem obywatelskim mieszkańców niż w przypadku wyborów np. samorządowych lub do Parlamentu Europejskiego. „W głosowaniu w sprawie budżetu obywatelskiego mogą brać bowiem osoby, które ukończyły 16 lat” – zaznaczył prezydent miasta.

Głosy w sprawie budżetu obywatelskiego może oddać blisko 178 tys. mieszkańców, z czego 4100 to młodzi ludzie w wieku 16-18 lat.

Głosowanie rozpocznie się 19 maja i potrwa do 10 września. 10 października ogłoszona zostanie lista wygranych projektów. (PAP)