Dzięki tym środkom Ostrów Wlkp. zakupi kolejne autobusy ekologiczne, wymieni ponad tysiąc punktów oświetleniowych i wybuduje kilometry ścieżek rowerowych.

„To już kolejne dofinansowanie, dzięki któremu ograniczymy emisję substancji szkodliwych do atmosfery” – powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Miasto zakupi sześć autobusów elektrycznych i trzy diesle.
"W ramach wcześniejszej dotacji w wysokości 15 mln kupiliśmy cztery autobusy o napędzie elektrycznym oraz trzy z silnikami diesla, spełniającymi normę EURO 6” - powiedziała Klimek.

Dodała, że projekt to nie tylko zakup autobusów, ale też inwestycje w infrastrukturę transportową – biletomaty, wiaty przystankowe i tablice elektroniczne.

W ramach projektu powstanie również ponad sześć kilometrów ścieżek rowerowych i pięć punktów napraw rowerów. Wybudowane zostanie także centrum przesiadkowe a na dwóch kolejnych osiedlach zostanie wymienione oświetlenie.

„Wszelkie działania zawarte w naszym projekcie mają na celu ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery poprzez zwiększenie wykorzystania transportu publicznego. Będą to realne podstawy do zmiany nawyków transportowych wśród ostrowian” – uważa prezydent Ostrowa Wlkp.

Władze miasta liczą na zwiększenie świadomości wśród mieszkańców w zakresie wspólnej odpowiedzialności za stan środowiska.

„By jednak ostrowianie zrezygnowali z jazdy samochodem konieczne są istotne inwestycje, które zachęcą do korzystania z transportu zbiorowego lub rowerowego” – powiedziała Klimek. (PAP)