W ramach projektu Związku OSP nowe w pełni wyposażone średnie samochody ratowniczo-gaśnicze otrzymają jednostki OSP ujęte w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Koszt zakupu 15 pojazdów to prawie 11 mln zł, z czego ponad 9 mln zł to pieniądze z RPO.

Z kolei w ramach czterech samorządowych projektów cztery nowe samochody i inny sprzęt trafiły już do jednostek w gminach Lubsko, Sulęcin, Santok i Żary. Łączna wartość tych zakupów to prawie 3 mln zł przy dofinansowaniu unijnym wynoszącym ponad 2,5 mln zł.

Marszałek województwa Elżbieta Polak podkreśliła, że bezpieczeństwo mieszkańców regionu jest najważniejsze. "To dlatego z determinacją dążyliśmy do budowy na terenie województwa dwóch baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w Gorzowie Wlkp. i pod Zieloną Górą. Region, w którym krzyżują się dwie ważne arterie komunikacyjne - autostrada A2 i trasa S3 - wymaga bardzo sprawnych i profesjonalnych służb ratunkowych" – powiedziała Polak.

Dodała, że równie ważnym elementem systemu ratownictwa są Ochotnicze Straże Pożarne, czyli ludzie, którzy bezinteresownie, z oddaniem poświęcają swój czas i ryzykują, by ratować życie i dobytek innych - dlatego należy ich wspierać nowoczesnym sprzętem.

W województwie lubuskim jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej znajdują się niemal w każdej sołeckiej miejscowości. W wielu przypadkach to ochotnicy pierwsi dojeżdżają na miejsca pożarów bądź wypadków.

W Lubuskiem działa 350 Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym 314 jednostek "S", czyli dysponujących samochodem bojowym. 139 jednostek jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W regionie OSP zrzesza ponad 12,5 tys. członków, w tym ponad 10,5 tys. to czynni strażacy ochotnicy.

Projekty związane z doposażeniem OSP są realizowane od roku. Brały w nich udział samorządy i Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Ochotnicy otrzymali także specjalistyczne umundurowanie.(PAP)