Głównym celem tej inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych jest zwrócenie uwagi na konsekwencje nadmiernej prędkości, która nadal pozostaje jednym z głównych czynników wypadków drogowych.

Jak powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. W pierwszym kwartale tego roku było ponad 360 wypadków mniej, prawie 1000 rannych mniej i 119 zabitych mniej, w porównaniu z analogicznym okresie 2016 roku.

"Nadmierna i niedostosowana do warunków na drodze prędkość nadal jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Stąd bardzo ważne są zarówno akcje edukacyjne jak i prewencja" - podkreślił Ciarka.

Czytaj: Prezydent podpisał ustawę - będą surowsze kary dla piratów drogowych>>

W poniedziałek w Warszawie podsumowano także projekt mazowieckiej komendy wojewódzkiej policji pt. "B and N - czyli B jak bezpieczny i N jak niechroniony". Jego priorytetem jest edukacja szkolna i przedszkolna. W ramach akcji przeszkolono 340 nauczycieli z Mazowsza, którzy zostali koordynatorami ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego w swoich szkołach.

"Projekt skupia się przede wszystkim na edukacji. Uczestniczy w nim ponad 350 szkół i ponad 100 samorządów" - powiedział naczelnik wydziału ruchu drogowego mazowieckiej policji mł. insp. Jacek Mnich.

Jak podkreślił, nauczyciel specjalizujący się w dziedzinie szeroko pojętego bezpieczeństwa drogowego będzie służył pomocą i wsparciem dla innych nauczycieli oraz dla rodziców i opiekunów dzieci.

Program "B and N" został objęty patronatem m.in. przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. Zwrócił on uwagę na fakt, że rośnie liczba samochodów na drogach. Jest coraz więcej nowych dróg, na których kierowcy rozwijają coraz większe prędkości. "Bardzo ważna jest edukacja - od jak najmłodszych lat - dotycząca bezpieczeństwa na drogach" - powiedział Sipiera.

Jak wynika z policyjnych statystyk w 2016 roku w Polsce doszło do 33,6 tys. wypadków drogowych. Zginęło w nich 3026 osób, a 40,7 tys. zostało rannych.(PAP)