W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 r.

Jak poinformowano podczas posiedzenia, do 15 marca w woj. małopolskim ma zostać przygotowany plan zabezpieczenia ŚDM. W kancelarii premiera jest też opracowany plan na wypadek sytuacji kryzysowych, który zdarzyłyby się przed wydarzeniem.

Majewski powiedział, że na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów była rozpatrywana ustawa autorstwa resortu cyfryzacji, która sprawi m.in., że nie powtórzy się to, co się stało w Rio de Janeiro - internet nie wysiądzie przy takiej rzeszy pielgrzymów, będą zapewnione dodatkowe maszty telekomunikacyjne. Dodał, że będzie to projekt rządowy i zostanie przyjęty na tyle szybko, na ile będzie to możliwe, do marca lub wcześniej.

Jak poinformował Majewski, rząd pracuje też nad specjalną ustawa, która "zbiera potrzeby resortów zajmujących się bezpieczeństwem". "MSW, które już ma niewiele czasu, chciałoby przyspieszyć przetargi na sprzęt, czy też ministerstwo zdrowia, które musi zadbać o to, by szpitale, które będą pozostawały w gotowości, dostały za to pieniądze" - wyjaśniał sens ustawy pełnomocnik. Dodał, że jej projekt jest w Rządowym Centrum Legislacji i w przyszłym tygodniu będzie się z nim można zapoznać. Dodał, że najprawdopodobniej będzie procedowany ścieżką poselską.

Majewski wskazywał, że z punktu organizacji ŚDM w Krakowie bardzo ważną osobą jest wojewoda małopolski, na którym spoczywa zabezpieczenie wydarzenia na miejscu. "U wojewody do 15 marca ma powstać taki plan zabezpieczenia, (....) on to robi ze służbami podległymi poszczególnym resortom" - powiedział. Mówił też, że policja została poproszona o uruchomienie podobnych procedur, jak podczas ME2012.

Poseł PiS Jacek Kurzęta pytał, jak rząd przygotowuje się - w kontekście obecnej sytuacji migracyjno-uchodźczej - do ewentualnego krytycznego zdarzenia, np. na miesiąc przez ŚDM w Krakowie; czy rząd myśli o tym, by spotkanie młodzieży "zahamować". Majewski nie chciał na forum zespołu parlamentarnego odpowiedzieć na to pytanie. "Powstaje plan u wojewody, są jego części jawne i niejawne. To nie jest gremium, by o tym dyskutować" - powiedział. Do pytania posła odniosła się Monika Roguska z kancelarii premiera. "Byłam dziś na spotkaniu w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i takie plany są przygotowywane. Są prowadzone takie działania" - poinformowała.

Jak mówił na posiedzeniu ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM, do tej pory zarejestrowało się 572 tys. osób z grup zorganizowanych, ze 160 krajów. Dodał, że komitet szacuje, iż w Krakowie podczas centralnych wydarzeń będzie 1,5 mln osób.

Komitet ma deklarację ok. 280 tys. miejsc noclegowych z diecezji, ale nadal problemem jest znalezienie noclegu u rodzin na terenie Krakowa lub w jego najbliższych okolicach. Ks. Suchodolski mówił, że do połowy lutego Komitet organizacyjny powinien mieć zbiorcze zestawienia po kolędzie w woj. małopolskim. Wyjaśniał, że organizatorom zależy, by jak najwięcej pielgrzymów było ulokowanych w miejscach oddalonych od wydarzeń centralnych o kilka, kilkanaście kilometrów, by można było do nich dojść pieszo.

Światowe Dni Młodzieży to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. W 2016 r. odbędą się w Krakowie i Wieliczce - potrwają od 26 do 31 lipca. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej). Każda diecezja przygotowuje na ten czas specjalne wydarzenia. (PAP)

bos/ akw/