"Trybunał Konstytucyjny wypełnił swoją rolę, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma powód do pewnego rodzaju satysfakcji. Nie zapominajmy, że czas jest trudny również dla ministra Gowina - bo będziemy procedować na posiedzeniu (Sejmu) po świętach projekt obywatelski, który znosi wszystko to, co zrobił minister Gowin swoim rozporządzeniem" - powiedziała Kopacz w czwartek w TVP Info.

Jak dodała, minister sprawiedliwości będzie musiał znaleźć w Sejmie poparcie dla swoich rozwiązań.

"Projekt obywatelski jest bardzo mocno popierany przez PSL, wiemy jak działacze ludowców zabiegają, promują ten projekt w terenie. To nie znaczy wcale, że nie powinniśmy bardzo głęboko i rozważnie pomyśleć, co jest lepsze dla małych miejscowości i małych sądów - propozycja Gowina, czy też propozycja w (obywatelskim) projekcie ustawy" - powiedziała marszałek Sejmu.

Kopacz podkreśliła też, że premier Donald Tusk jednoznacznie zapewnił, że - niezależnie od tego jaki będzie los ustawy obywatelskiej w Sejmie - to Gowin utrzyma swoje stanowisko.

Obywatelski projekt został opracowany w końcu maja zeszłego roku. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące do końca zeszłego roku sądy wraz z ich okręgami. Każda zmiana okręgu musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.

Cała opozycja i PSL deklarują poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy; przeciwna propozycji jest tylko PO. Głosy opozycji i PSL-u wystarczą do uchwalenia ustawy.

Kopacz pytana, czy jest pewna wyniku głosowania w Sejmie nad obywatelskim projektem ustawy, powiedziała: "Nie, oczywiście, że nie jestem pewna, bo w każdej sprawie do końca nie wiadomo - nie tylko tej - dopóki głosy nie zostaną podliczone. Posłowie będą mieli szansę jeszcze bardzo, bardzo długo pracować nad tym projektem".

Przypomniała, że do projektu były zgłaszane uwagi przez Biuro Legislacyjne Sejmu, a podczas drugiego czytania na pewno będą zgłaszane poprawki przez posłów. "Od tego, jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy, będzie również zależał wynik podczas głosowania" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

TK orzekł w środę, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Skargę do TK złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Na początku października 2012 r. minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych - o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie - zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2013 r.