O postępowaniu krakowskiej Prokuratury poinformowała w czwartek na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Trzeba było kilka miesięcy poczekać, ale udało się. W odpowiedzi na mój wniosek Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie ws. delegalizacji ONR" - napisała prezydent i zamieściła skany pisma przesłanego do niej przez Prokuratora Okręgowego w Krakowie Rafała Babińskiego.

Jak doprecyzował Hnatko w komunikacie przesłanym PAP, postępowanie ws. ONR prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w ramach działalności pozakarnej. "Aktualnie w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie prowadzone są czynności zmierzające do ustalenia przesłanek delegalizujących stowarzyszenia w myśl przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach" - wyjaśnił.

Ustawa ta mówi, że sąd, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może rozwiązać stowarzyszenie, jeżeli jego działalność wykazuje rażące lub uporczywe naruszanie prawa albo postanowień statutu i nie ma warunków do przywrócenia działalności zgodnej z prawem lub statutem.

Postępowanie to – wyjaśnił rzecznik - zostało zarejestrowane w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie w związku z otrzymaniem materiałów nadesłanych z Prokuratury Krajowej zawierających między innymi kopię pisma prezydent Warszawy z 5 maja 2017 r., w którym wnioskuje ona o wszczęcie procedury delegalizacyjnej ONR.

Po nadaniu sprawie biegu do krakowskiej Prokuratury Okręgowej przekazano także podobne wnioski złożone do MS przez b. lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru oraz prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Stosownie do obowiązującej procedury o zarejestrowaniu sprawy poinformowano wszystkich zainteresowanych" - poinformował rzecznik krakowskiej prokuratury.

5 maja ub r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz napisała list do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ws. delegalizacji ONR. Nastąpiło to po kwietniowym marszu tej organizacji, który przeszedł ulicami stolicy dla uczczenia 84. rocznicy założenia przedwojennego Obozu Narodowo-Radykalnego.

Podobne pismo prezydent stolicy wysłała też w listopadzie ub.r po marszu zorganizowanym przez środowiska narodowe z okazji Święta Niepodległości.

Wtedy też b. lider Nowoczesnej Ryszard Petru skierował swoje wnioski o rozwiązanie ONR, Młodzieży Wszechpolskiej i Marszu Niepodległości.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złożył wniosek o o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego do szefa MS w zeszłym miesiącu. Była to reakcja na zjazd i marsz tego ugrupowania, który odbył się w Gdańsku 14 kwietnia tego roku.(PAP)