Choć ustawa o Karcie Dużej Rodziny wchodzi w życie z początkiem nowego roku, Karta funkcjonuje już od pół roku na mocy rządowego programu. Mogą o nią wnioskować rodziny z co najmniej trójką dzieci.

Do programu przystąpiła część kolejowych przewoźników, oferując dla wielodzietnych zniżki, które finansowali z własnych budżetów. Ustawa wprowadziła ulgi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, na które przewoźnik dostanie refundację z budżetu państwa: 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe i 49 proc. na bilety okresowe w pociągach osobowych i pospiesznych.
Czytaj: MSW: od stycznia zniżki za opłaty paszportowe dla dużych rodzin>>>

Dzieci już wcześniej miały prawo do zniżek, nowością są ulgi dla rodziców. Paweł Woliński ze Związku Dużych Rodzin "Trzy plus" zwrócił uwagę, że zniżki te się sumują. Przyznał też, że to właśnie tańsze bilety kolejowe są dla rodzin wielodzietnych najatrakcyjniejsze i najbardziej zachęcają do występowania o Kartę.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Przewozów Regionalnych Marta Milewska, osoby, które uprawnione są do korzystania z Karty Dużej Rodziny mogą kupić roczną "Regiokartę" w promocyjnej cenie 140 zł (normalna cena wynosi 175 zł).

"Posiadacz karty może kupować bilety w naszej taryfie +Razem+, oszczędzając do 30 proc. na biletach jednorazowych i do 15 proc. na biletach okresowych" - wyjaśniła Milewska. "Regiokartę" w promocyjnej cenie można kupić wyłącznie w kasach biletowych Przewozów Regionalnych. Ich spis w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie internetowej www.przewozyregionalne.pl w zakładce w regionach.

"Regiokartę" honorują też samorządowi przewoźnicy kolejowi tacy jak Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz prywatny przewoźnik kolejowy Arriva RP, który świadczy usługi w województwie kujawsko-pomorskim oraz w części województwa pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Osoby, którym przysługuje Karta Dużej Rodziny mogą także korzystać z ulg na przejazdy pociągami spółki PKP Intercity. Każdy członek rodziny, przy jednoczesnym przejeździe co najmniej trzech uprawnionych osób, otrzyma 25 proc. zniżkę na zakup biletu w komunikacji krajowej pociągami PKP Intercity. Zniżkę można łączyć z ulgami ustawowymi.

Podróżni z Kartą Dużej Rodziny mogą liczyć także na 20 procentową zniżkę na menu dla dzieci oraz 10 procentowy rabat na ofertę ogólną dostępną w wagonach gastronomicznych obsługiwanych przez WARS. Bilety uprawniające do zniżki na podróż pociągami PKP Intercity na podstawie KDP można kupić w kasach, internecie i biletomatach na dworcach kolejowych.

Karty Dużej Rodziny będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu, co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 lat - gdy się dziecko uczy. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Kartę otrzymać będą mogli nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.

Karta uprawnia do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców. Wykaz uprawnień oraz instytucji i podmiotów je przyznających MPiPS zamieszcza na stronie internetowej. Podmioty, które przyznają zniżki, będą miały prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".(PAP)

krm/ akw/ pś/