Borg - wicepremier i minister spraw zagranicznych Malty - ma zastąpić w KE swego rodaka, Johna Dallego. 16 października KE poinformowała, że podał się on do dymisji w następstwie dochodzenia unijnego urzędu ds. walki z nadużyciami OLAF w związku ze skargą firmy tytoniowej. Podejrzany o korupcję Dalli utrzymuje, że jest niewinny.

Podczas wtorkowego przesłuchania w PE z udziałem 50 eurodeputowanych komisji ds. środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Borg podkreślił, że sprawą priorytetową jest dla niego reforma dyrektywy o produktach tytoniowych.

Według Borga UE robi zbyt mało, by zniechęcać przede wszystkim kobiety i młodzież do palenia. Poparł też wprowadzenie tzw. plain packaging (ujednoliconych opakowań papierosów m.in. bez logo producenta) pod warunkiem, że każde państwo członkowskie miałoby w tej kwestii wolny wybór. Zapowiedział, że KE przedstawi zrewidowaną dyrektywę o produktach tytoniowych w styczniu 2013 r.

Borg zapowiedział, że do czerwca 2013 r. KE przedstawi też nową propozycję w sprawie zakazu klonowania zwierząt. Zapowiedział, że w tej sprawie nie będzie "niewolniczo" wykonywać poleceń unijnej agencji ds. bezpieczeństwa żywności, ale też nie będzie ich ignorować.

Wyraził ponadto poparcie dla forsowanej przez komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding inicjatywy ws. obowiązkowych kwot dla kobiet w radach nadzorczych spółek giełdowych.

Kandydat na komisarza odrzucił też oskarżenia o dyskryminujące poglądy, kierowane pod jego adresem przez eurodeputowanych z frakcji liberalnych i lewicowych oraz obrońców praw człowieka.

Przekonują oni, że osobiste poglądy Borga, mają duże znaczenie przy rozpatrywaniu jego kandydatury, ponieważ komisarz UE ds. zdrowia nadzoruje politykę dotyczącą dostępu do służby zdrowia, antykoncepcji, zwalczania chorób wenerycznych oraz badań na komórkach macierzystych.

Borg, który jest katolikiem, w przeszłości lobbował przeciwko aborcji na Malcie, a w 2009 roku podczas debaty w maltańskim parlamencie miał powiedzieć, że pary homoseksualne nie powinny ubiegać się o mieszkania socjalne. Ponadto, jak wynika ze stenogramu PE z posiedzeniu z 29 października 2009 roku, to on jest autorem wypowiedzi: "Jeszcze tego by brakowało. Ledwie postanowiliśmy ograniczyć grono spadkobierców do małżeństw i ich dzieci, a już mamy rozszerzać tę ochronę na tych, które decydują się na mieszkanie z osobą tej samej płci".

Przesłuchujący Borga członkowie komisji przez ponad godzinę starali się zmusić go, by bronił swych poglądów lub jednoznacznie się od nich zdystansował. Ten w odpowiedzi zapewnił, że funkcję komisarza będzie pełnił "w sposób niezależny i obiektywny, ale przede wszystkim europejski". Borg podkreślił, że kwestia aborcji jest regulowana przez prawodawstwo poszczególnych krajów i on zamierza się trzymać tej zasady. Przypomniał, że sam domagał się surowszych kar za dyskryminację na tle orientacji seksualnej, i zapewnił, że nigdy nie wypowiadał się pogardliwie o związkach jednopłciowych.

Członkowie komisji w przyszłym tygodniu wezmą udział w niewiążącym głosowaniu w sprawie kandydatury Borga.

W 2004 roku włoski polityk Rocco Buttiglione został zmuszony do rezygnacji z ubiegania się o stanowisko komisarza UE ds. sprawiedliwości i wolności. Zdaniem eurodeputowanych z ugrupowań lewicowych i liberalnych, dopuścił się on dyskryminacji, nazywając homoseksualizm "grzechem i nieładem moralnym" i wygłaszając tradycyjne poglądy na rolę kobiet. Włoski rząd wycofał jego kandydaturę i mianował kandydatem na komisarza ministra spraw zagranicznych Franco Frattiniego.