We wtorek mija termin na zgłaszanie się do Państwowej Komisji Wyborczej ws. udziału w kampanii referendalnej w publicznym radiu i telewizji. Zaświadczenie dające prawo do bezpłatnego czasu antenowego mogą otrzymać partie polityczne, kluby poselskie, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu z 21 lipca br. określiła, iż bloki bezpłatnych audycji referendalnych będzie można zobaczyć w Programach 1 i 2 TVP, w TVP Polonia oraz w programach regionalnych; a usłyszeć w Programach 1, 2, 3 i 4 Polskiego Radia, w programie PR dla zagranicy oraz rozgłośniach regionalnych. TVP do 4 września przeznaczyć ma na audycje łącznie 15 godzin oraz po 10 godzin w każdym ze swoich kanałów regionalnych. Polskie Radio wyemitować ma natomiast 30 godzin materiałów oraz po 15 w swoich rozgłośniach regionalnych.

Audycje zgłoszone przez zarejestrowane podmioty emitowane będą w blokach od 6 do 15 min.

Jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej PKW, dotychczas Komisja rozpatrzyła 100 zgłoszeń, z czego 93 - pozytywnie. W trakcie rozpatrywania jest kolejnych 8 zgłoszeń.

Wśród zarejestrowanych podmiotów znalazły się m.in. partie: Platforma Obywatelska RP, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe, Twój Ruch; oraz organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie "Ordynacka", Stowarzyszenie Solidarni 2010, Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona, Fundacja Strefa Zieleni, Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci", Stowarzyszenie "Republikanie", Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

PKW zaznacza, że prawo do prezentowania swojego stanowiska w sprawach poddanych referendum mają wszyscy obywatele, partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje oraz inne podmioty. Komisja zwraca również uwagę, że partie polityczne powinny ściśle rozdzielać kampanię referendalną od kampanii wyborczej. W referendum 6 września Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".