„Rząd białoruski strzelił sobie samobójczego gola dławiąc społeczeństwo obywatelskie z zamiarem uciszenia osób inaczej myślących przed mistrzostwami świata w hokeju na lodzie” – napisała AI w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

Organizacja podkreśla, że w ciągu ostatnich 10 dni na Białorusi zatrzymano i aresztowano 16 osób. „Zamiast poprawić swój wizerunek przed mistrzostwami władze białoruskie wolały uciszyć tych, którzy – jak się obawiały – uwypuklą ich nadużycia. Skoro krytyka jest coraz bardziej dławiona na Białorusi, tym mocniej musi rozbrzmiewać z zagranicy” – podkreślił dyrektor AI na Europę i Azję Centralną John Dalhuisen.

AI specjalnie w tym celu stworzyła stronę internetową z wirtualną widownią lodowiska, na której można sobie „zarezerwować” miejsca obok trzech białoruskich więźniów politycznych: szefa Centrum Praw Człowieka „Wiasna” Alesia Bialackiego, b. kandydata opozycji na prezydenta z 2010 r. Mikoły Statkiewicza oraz działacza opozycyjnej partii Młody Front Eduarda Łobaua.

Po kliknięciu na wybrane miejsce internauta może podpisać petycję do władz białoruskich z apelem o natychmiastowe zwolnienie tych więźniów sumienia oraz wniesienie do białoruskiego ustawodawstwa zmian gwarantujących wolność zgromadzeń. Petycja z podpisami ma zostać przesłana prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence.

„Amnesty International uważa Alesia Bialackiego, Mikołę Statkiewicza oraz Eduarda Łobaua za więźniów sumienia, którzy są prześladowani wyłącznie za pokojowe realizowanie praw człowieka” – podkreśla organizacja.

Według Centrum Praw człowieka „Wiasna” na Białorusi jest obecnie 9 więźniów politycznych.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)