"Popieramy podatek od transakcji finansowych" - oświadczyła szefowa niemieckiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Mario Montim, szefem rządu Hiszpanii Mariano Rajoyem i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

"Postanowiliśmy działać w sposób skuteczny" - dodała kanclerz. Merkel mówiła o utracie zaufania w Europie w rezultacie kryzysu, ponieważ - jej zdaniem - doszło do zbyt częstego naruszania obowiązujących zasad finansowych. Dlatego "tam, gdzie jest solidarność, potrzebna jest także kontrola" - powiedziała.

Prezydent Hollande oświadczył z kolei, że jednym z tematów nieformalnych rozmów w Rzymie była sprawa ewentualnej emisji euroobligacji. "Muszą one pozostać perspektywą i to nie za 10 lat" - ocenił.

Francuski prezydent wyraził przekonanie, że rozmowy w Wiecznym Mieście dały "sygnał zgodności, trwałości i stabilności". Zapewnił, że cztery największe gospodarki strefy euro wyznaczyły sobie konkretny cel: ożywienie wzrostu gospodarczego.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy powiedział dziennikarzom: "Chcemy unii politycznej, gospodarczej, bankowej i fiskalnej".
Przywódcy mówili też o woli obrony wspólnej europejskiej waluty. "Euro pozostanie" - oznajmił premier Monti. (PAP)

Przeczytaj także:

UE/ Wzmocniona współpraca ws. podatku od transakcji finansowych?

Koalicja w sprawie przyspieszenia podatku od transakcji finansowych

Lewiatan krytycznie o podatku od transakcji finansowych

MF: Polska popiera prace nad podatkiem od transakcji finansowych