W Europie Euro Stoxx 50, benchmark dla strefy euro, wzrósł o 0,93 proc., do 2.180,31 pkt.

FTSE 100 zwyżkuje o 0,74 proc., CAC 40 rośnie o 1,19 proc., a niemiecki DAX zwyżkuje o 0,98 proc.

Na rynkach poprawa sentymentu, bo agencje ratingowe potwierdzają rating wiarygodności kredytowej USA.

Standard & Poors i Moodys Investors Service podtrzymały swoje ratingi kredytowe dla USA, pomimo iż nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie cięć deficytu budżetowego.

Specjalna komisja Kongresu ds. redukcji deficytu miała wypracować porozumienie w sprawie sposobów zmniejszenia deficytu budżetowego w ciągu najbliższych dziesięciu lat o 1,2 bln dolarów.

Termin mija w środę, ale praktycznie upłynął już w poniedziałek, bo porozumienie musi jeszcze zostać przesłane do sprawdzenia przez Kongresowe Biuro Budżetowe.

S&P potwierdziła rating USA na poziomie AA+, po obniżeniu go z AAA 7 sierpnia.

Moodys utrzymała rating AAA z negatywną perspektywą.

Fitch Ratings podała w komunikacie, że jak stwierdziła już w sierpniu fiasko rozmów speckomisji w sprawie budżetu może skutkować "negatywną akcją ratingową", prawdopodobnie obniżeniem perspektywy ratingu do negatywnej. Fitch zamierza dokonać oceny do końca tego miesiąca.

W Europie na giełdach walory spółek surowcowych Antofagasta i Xstrata rosną po ponad 2 proc. w reakcji na zwyżkę notowań metali.

British Land Co. zwyżkuje o 2,6 proc. po rekomendacji analityków Bank of America Corp., którzy polecają inwestorom kupowanie akcji tej spółki z branży nieruchomości.

O 14.30 inwestorzy poznają dane o PKB w USA w III kw. Będzie to drugie wyliczenie tego wskaźnika. Wstępnie oceniono wzrost w III kw. na 2,5 proc.

O 16.00 zostanie podany wskaźnik aktywności wytwórczej wyliczany przez Fed z Richmond.(PAP)