Poinformował o tym PAP w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Mieczysław Orzechowski.

Jak podał prokurator Orzechowski, zarzuty, które przedstawiono podejrzanemu w czwartek, dotyczą naruszenia prawa bankowego i ustawy o rachunkowości. Według Orzechowskiego prezes spółki finansowej Sylwester S. nie przyznał się do zarzutów i odmówił złożenia wyjaśnień. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności i grzywna do 5 mln zł.

Od września Prokuratura Okręgowa w Olsztynie prowadzi śledztwo ws. działalności Remedium. Podjęła je po tym, gdy wpłynęło zawiadomienie z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby reprezentujące spółkę. Także jeden z banków, w którym spółka posiada rachunek, zawiadomił, że klienci spółki mogą być wprowadzani przez nią w błąd.

Według prokuratury do tej pory przesłuchano 160 świadków, w tym 110 pokrzywdzonych, którzy wpłacili na lokaty od kilkudziesięciu tysięcy złotych do 1 mln zł.

Spółka Remedium oferowała m.in. kredyty hipoteczne, samochodowe, gotówkowe i inwestycyjne, zakładanie lokat osobistych i dla firm, inwestowanie w energetykę wiatrową. Od jesieni ub. roku klienci Remedium zaczęli mieć problemy z odzyskaniem ulokowanych tam pieniędzy.

13 lutego Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Remedium - Doradcy Finansowi. Wezwał wierzycieli, by w ciągu trzech miesięcy zgłaszali wierzytelności sędziemu komisarzowi. (PAP)

ali/ itm/ jra/