Jak poinformował rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki, specjalnie oznakowane, dodatkowe pasy odpraw Tax free e-service only - przeznaczone dla podróżnych, którzy posiadają wyłącznie zgłoszenia w formie elektronicznej, uruchomiono na przejściach granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach.

Podobne tzw. szybkie ścieżki działają już m.in. na przejściu z Białorusią w Terespolu (Lubelskie) i Ukrainą w Korczowie (Podkarpackie).

W całym kraju od ponad roku działa elektroniczny system zwrotu VAT dla podróżnych, którzy wywożą towary poza granice UE.

Czarnecki poinformował, że od początku tego roku Izba Celna w Podlaskiem zarejestrowała 150 tys. podróżnych, którzy wywieźli towary o łącznej wartości 630 mln zł. Ocenił, że to duża skala osób i zakupów.

Według danych celników jednak tylko 15 proc. z nich zgłosiło dokumenty Tax free w formie elektronicznej. Aby zgłosić w ten sposób towary, trzeba wejść na stronę www.granica.gov.pl i tam w specjalnej zakładce wypełnić potrzebne dokumenty. Do tego celu można też skorzystać z uruchomionych na przejściach punktów darmowego dostępu do internetu. Elektroniczne dokumenty mogą też zgłaszać sprzedawcy, co także jest ułatwieniem dla podróżnych.

Zdaniem celników specjalne pasy nie tylko znacznie zwiększą przepustowość przejścia, ale mogą wpłynąć również na liczbę potwierdzanych dokumentów Tax free. Czarnecki poinformował, że już teraz średnio w ciągu 12-godzinnej zmiany funkcjonariusze Służby Celnej na tych dwóch przejściach potwierdzają w sumie ponad 1,2 tys. takich dokumentów.

Czarnecki powiedział PAP, że od rana ze specjalnego pasa na przejściu w Kuźnicy skorzystało już kilka osób. Więcej podróżnych, wracających z zakupami na Białoruś, celnicy spodziewają się po południu. Rzecznik dodał, że funkcjonariusze informują też podróżnych czekających na odprawę na przejściach o możliwości skorzystania z dodatkowego pasa, zachęcają do składania dokumentów Tax free na miejscu, poprzez urządzenia mobilne.

Od początku tego roku granicę z Białorusią przekroczyło w województwie podlaskim ponad 3 mln osób, odprawiono ponad 350 tys. ciężarówek. Według danych celników w porównaniu z tym samym okresem w 2012 roku jest to wzrost, np. w przypadku ruchu ciężarówek o 15 proc.