Zmian w systemie podatkowym i wprowadzenia zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika miałoby dotyczyć jedno z pytań ogólnokrajowego referendum, którego zarządzenie zapowiedział w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent argumentuje, że daje to szansę obywatelowi na mocniejszą pozycję w relacjach z państwem. Komorowski zawarł tę zasadę w projekcie noweli Ordynacji podatkowej, który złożył w Sejmie w grudniu ubiegłego roku. Prace nad projektem wciąż trwają.

Grupiński w środowej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie ocenił, że w sprawie zmian w ordynacji podatkowej muszą się "spotkać" propozycje prezydenta ze stanowiskiem resortu finansów. Minister finansów Mateusz Szczurek zadeklarował we wtorek, że zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (zasada in dubio pro tributario) nie budzi zastrzeżeń jego resortu. "Dyskutujemy nie nad samą istotą takiej zasady, ale konkretnymi, prawnymi zapisami. Moim zdaniem ta zasada powinna się znaleźć w Ordynacji podatkowej" - powiedział Szczurek.

"Słyszałem ostatnio wypowiedzi ministra Szczurka, że nie ma z tym żadnego problemu, żeby akceptować tego rodzaju opinie wydawane na korzyść podatnika, więc wydaje mi się, że tego problemu - jeśli nawet był, choć ja o tym nie słyszałem - to już nie ma" - podkreślił Grupiński.

Zobacz: MF: jest szansa na uchwalenie zasady "wątpliwości na korzyść podatnika" w tej kadencji >>

W prezydenckim projekcie zaproponowano, by w przypadku wybranych i nadużywanych przesłanek zawieszenia oraz przerwania biegu przedawnienia ograniczyć sumę okresów przerw i zawieszeń do 3 lat. W efekcie zobowiązania podatkowe przedawnią się nie później niż po 8 latach, co ma zwiększyć pewność obrotu gospodarczego. Zniesiona ma być też możliwość nieprzedawniania się zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką (na nieruchomości) lub zastawem skarbowym (na ruchomościach).

Nad prezydenckim projektem zmiany Ordynacji pracuje sejmowa podkomisja ds. monitorowania systemu podatkowego. Na początku kwietnia sejmowa komisja finansów, zgodnie z sugestią MF, wystąpiła do marszałka Sejmu, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o wykładnię wyroku z października 2013 r. Trybunał uznał w nim za sprzeczne z konstytucją to, by zobowiązania podatnika w ogóle się nie przedawniały.

Jak podkreśliła szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska, zapytanie do TK nie dotyczy kwestii in dubio pro tributario (czyli rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść podatnika), lecz przedawnienia. Wcześniej Skowrońska deklarowała, że mimo inicjatywy zwrócenia się do Trybunału, prace nad prezydenckim projektem trwają. (PAP)

mkr/ eaw/ abr/

 Książka "Ordynacja podatkowa. Wzory pism z komentarzem" dostępna jest w księgarni internetowej Profinfo >>