lub zaloguj się Zaloguj się!
WSA: Organ może powołać biegłego wbrew woli podatnika

lub zaloguj się Zaloguj się!
Cieszę się z ożywionej dyskusji wokół projektu ustawy o biegłych sądowych, ale nie rozumiem zarzutów, że taka ustawa nie jest potrzebna, bo obecna sytuacja w zakresie opiniowania jest dobra, albo że proponowana konieczność ubiegania się przez kandydatów na biegłych o certyfikaty i co kilka lat ich odnawianie, miałoby niekorzystnie wpłynąć na niezależność biegłych – przekonuje prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra ds. biegłych sądowych.
Od wielu lat obserwuje się galopujące „ulepszanie” przepisów prawa, zbyt często wynikające z błędnych założeń o konieczności wprowadzenia nowych regulacji. Nierzadko powoduje to chaos prawny. Tymczasem zmiany powinny stanowić pokłosie wnikliwej analizy, że rzeczywiście przyniosą coś dobrego. Zamiast tego pokutuje błędne przekonanie, że najlepszą receptą na poprawę sytuacji jest nowelizacja prawa, tak jakby świetnie brzmiąca „na papierze” regulacja miała sama w sobie moc sprawczą - pisze dr Paweł Opitek, prokurator.
Jednym ze środków dowodowych określonych w k.p.c. jest dowód z opinii biegłego sądowego. Jego przeprowadzaniu, jak też jego znaczeniu dla postępowania cywilnego, towarzyszy często wiele wątpliwości. Stanowi on niewątpliwie środek dowodowy specyficzny, bowiem nie służy w istocie wykazywaniu faktów, a jest źródłem pozyskania przez sąd tzw. „wiadomości specjalnych”, tj. szczególnego rodzaju specjalistycznych informacji przekraczający zakres wiedzy wynikający z doświadczenia życiowego osób posiadających wykształcenie ogólne - pisze Damian Michalski, radca prawny, Senior Associate w SMM Legal.
Uzupełnienie wadliwego przewodu sądowego było możliwe – i to bez większych trudności – w toku postępowania przed sądem odwoławczym. Wystarczyło powołać nowego biegłego w zakresie własności przemysłowej, a nie uchylać cały wyrok i przekazywać do ponownego przeprowadzenia wszystkich dowodów – orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.
Szykują się nowe obowiązki dla prokuratora. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by badał czy wydatki, których zwrotu domaga się biegły, bezpośrednio dotyczyły wydanej przez niego opinii i były niezbędne dla jej wydania. Będzie musiał też występować z wnioskiem o niezwłoczne przyznanie obrońcy z urzędu, gdy podejrzanemu nie można przedstawić zarzutów ani go przesłuchać, bo np. jest pijany.