Samorząd przeznaczył na ten cel jeden milion złotych. Była to druga edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście. Tarnobrzeg był pierwszym miastem na Podkarpaciu, w którym mieszkańcy mogli sami decydować o tym, które inwestycje będą zapisane w budżecie.

Tarnobrzeżanie mieli do wyboru w sumie 33 projekty. W głosowaniu wzięło udział prawie 2,2 tys. osób - o tysiąc więcej niże przed rokiem.

Według prezydenta Tarnobrzega Norberta Mastalerza, coraz większa frekwencja „dobitnie świadczy o tym, że mieszkańcy coraz lepiej odrabiają tę ważną lekcję demokracji bezpośredniej”. „Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w ideę budżetu obywatelskiego - pomysłodawcom projektów i tarnobrzeżanom, którzy oddali na nie swoje głosy” - dodał.

Jednym z trzech projektów, które zdobyły największą ilość głosów i będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, jest modernizacja schroniska dla zwierząt na terenie byłej Kopalni Machów. Mieszkańcy opowiedzieli się również za projektem „Oto wieża jest dla jerza”; chodzi o ekologiczne odkomarzanie miasta poprzez budowę wież lęgowych dla jerzyków. W ramach budżetu obywatelskiego sfinansowana będzie też budowa hali sportowej i dwóch kortów tenisowych na terenie byłego basenu odkrytego.

W ubiegłorocznym głosowaniu spośród dwudziestu projektów najwięcej głosów zdobyła budowa siłowni plenerowej na osiedlu Serbinów. (PAP)

huk/ pad/