Ministerstwo Finansów uplasowało w czwartek 15-letnie euroobligacje o wartości 460 mln euro, przeznaczone dla odbiorców z Niemiec - podał resort finansów w komunikacie.

"Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu dzisiejszym zostały uplasowane 15-letnie obligacje imienne (Registered Bonds) oparte na prawie niemieckim o wartości nominalnej 460 mln EUR. Obligacje o terminie zapadalności 8 czerwca 2026 r. wyceniono na 165,7 punktów bazowych powyżej średniej stopy swapowej, co odpowiada rentowności 5,361 proc. Cena emisyjna wyniosła 100 proc. wartości nominalnej, a płatny corocznie kupon obligacji wynosi również 5,361 proc." - napisano.

"Nabywcami obligacji są długoterminowi inwestorzy z Niemiec reprezentujący fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe" - dodano.

"Jest tak, że pomimo trudnej i niejasnej sytuacji na rynku, było duże zainteresowanie ze strony długoterminowych inwestorów niemieckich. Uznaliśmy, że jest to sensowne (przeprowadzenie emisji-PAP)" - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Radziwiłł powiedział, że czwartkowa emisja nie wyklucza planów kolejnego plasowania długu w walutach.

"Wszystko jest otwarte, jedno nie wyklucza drugiego. Wszystko zależy od sytuacji na rynku" - powiedział.

Organizatorem czwartkowej emisji jest Commerzbank. (PAP)