"Główne założenia konsolidacji służb celnych i skarbowych zostały zrealizowane, konsolidacja została dokonana, proces - można śmiało powiedzieć - się udał. Współpraca w ramach KAS jest coraz lepsza i przynosi widoczne efekty" - powiedział Cybulski.

Wyjaśnił, że ogółem propozycji pracy lub służby nie otrzymało około 5 proc. osób zatrudnionych w łączonych izbach administracji skarbowej, izbach celnych i urzędach kontroli skarbowej. Propozycji nie otrzymały głównie osoby posiadające lub nabywające uprawnienia emerytalne, a także współpracujące ze służbami PRL. Przyznał, że zmianom sprzeciwiała się część celników, ale większość przyjęła propozycje zatrudnienia lub pełnienia służby.

"Po kilku miesiącach pracy widać, że coraz więcej funkcjonariuszy i pracowników przekonuje się, że zmiana miała sens i przynosi korzyści" - powiedział wiceminister. Pytany o korzyści ze zmian dla fiskusa wiceszef KAS wyjaśnił, że bez współpracy między tymi trzema połączonymi jednostkami nie byłoby np. skutecznej walki z oszustwami w VAT.

"To są efekty, które wynikają z prostej, szybkiej komunikacji między pracownikami i funkcjonariuszami. Dobra komunikacja wewnętrzna pozawala nam szybciej identyfikować podmioty niewywiązujące się ze zobowiązań podatkowych i podejmować skuteczne działania wymierzone w oszustów" - powiedział.

Dodał, że jest jeszcze potencjał do zwiększenia skuteczności poboru podatków, a resort finansów ma różne pomysły na uszczelnienie systemu, zwłaszcza VAT. "To zarówno pomysły organizacyjne, ale także działania legislacyjne, które będą zmierzały do uszczelnienia systemu" - powiedział.

Cybulski wskazał, że zasadniczym elementem tych działań jest upowszechnianie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zaznaczył, że od pierwszego stycznia przyszłego roku już wszyscy podatnicy VAT, również tzw. mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać fiskusowi informacje JPK VAT w tym formacie.

Pytany, czy JPK może być rozszerzony na inne dane, nie tylko o VAT, Cybulski powiedział, że możliwe są różne rozwiązania. "Wszystko zależy od tego, czego będziemy oczekiwać od tego systemu analitycznego. System może zostać rozszerzony, może dotyczyć różnych sfer działania podatnika" - poinformował. (PAP)

autor Marcin Musiał