"Wprowadzenie euro pogłębi eurointegrację kraju, co z kolei wzmocni bezpieczeństwo, zwiększy znaczenie Litwy w Europie i na świecie" - zaznaczył premier w rozpowszechnionym w czwartek oświadczeniu.

Ustawa o wprowadzeniu euro, którą poparło 87 posłów ze 107 obecnych na sali deputowanych, zakłada, że od dnia wejścia unijnej waluty lit będzie wymieniany na nią w nieograniczonej ilości i bez określonego limitu czasowego przez Bank Litwy. Walutę wymieniać będą też banki komercyjne i poczta państwowa, jednak tylko przez pierwszych sześć miesięcy od momentu wprowadzenia euro.

Rozliczeń w litach będzie można dokonywać jeszcze w ciągu 15 dni od chwili przyjęcia euro. W tym czasie reszta będzie wydawana w euro. Jednakże w komunikacji miejskiej czy taksówkach, ze względów praktycznych, proponuje się wydawanie w tym czasie reszty także w litach.

Opublikowany w środę sondaż TNS LT przeprowadzony 21-28 lutego na zamówienie banku Swedbank wskazuje, że wprowadzenie europejskiej waluty w kraju popiera 40 proc. mieszkańców, 60 proc. jest przeciwna.

Litewska ekonomistka Ruta Medaiskyte wskazuje, że obecne napięcie z Rosją sprzyja wprowadzeniu euro.(PAP)

Z Wilna Aleksandra Akińczo