Władze chcą w tym roku osiągnąć cel, jakim jest deficyt budżetowy na poziomie 4,1 proc. PKB. "W kontekście obecnej sytuacji budżetowej należy racjonalizować wydatki i optymalizować istniejące zasoby" - oświadczyło Ministerstwo Finansów, cytowane przez portal BBC News.

Wśród posunięć oszczędnościowych rząd zamroził tworzenie nowych miejsc pracy. Urzędników poproszono też, by zawsze, gdy jest to możliwe, przeprowadzali wideokonferencje w miejsce osobistych spotkań.

"Chociaż urzędnikom przysługują różne klasy w podróżach lotniczych zależnie od stanowiska, należy podczas decyzji o ich wyborze przestrzegać zasady maksymalnej oszczędności i brać pod uwagę ograniczenia budżetowe. Niemniej, nie będzie rezerwacji w pierwszej klasie" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Podobne działania oszczędnościowe podjął jeszcze poprzedni rząd, tworzony przez Indyjski Kongres Narodowy, w latach 2012-13, również po to, by obniżyć deficyt budżetowy. Indyjska Partia Ludowa obecnego premiera Narendry Modiego wygrała wybory w maju br. pod hasłami pobudzenia wzrostu gospodarczego i stworzenia miliona miejsc pracy. W kolejnych latach rząd chce zmniejszyć deficyt budżetowy do 3,6 proc. PKB w latach 2015-16 i do 3 proc. PKB w latach 2016-17.

Gospodarka Indii zwolniła w ostatnich latach. Jej wzrost wyniósł 4,7 proc. w latach 2013-14.(PAP)

awl/ kar/