"Zapowiadaliśmy debatę z udziałem rządu na wiosnę tego roku. Tę debatę przygotowujemy. De facto debata trwa, w najbliższych dniach na posiedzeniu Sejmu, a konkretnie 19 lutego był poświęcony na dyskusję na temat paktu fiskalnego, co jest wprost związane z przyszłością strefy euro, a więc z naszą drogą do strefy euro. Prawdziwy początek debaty to jest 19 lutego, nie mam informacji na temat spotkania 18 lutego, ale im więcej ludzi, instytucji o tym rozmawia tym lepiej" - powiedział Tusk na konferencji prasowej.


Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że Ministerstwo Finansów planuje zorganizować 18 lutego 2013 roku debatę, która ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłości Polski w strefie euro. Weźmie w niej udział m.in. prezes NBP Marek Belka i wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński.

Premier poinformował także, że w sprawie zamiany złotego na euro odbędzie się posiedzenie Rady Gabinetowej. "Ustaliłem z panem prezydentem temat Rady Gabinetowej. (...) Będziemy właśnie dyskutowali o okolicznościach, warunkach optymalnych dla Polski wejścia do strefy euro. Europa bardzo dobrze rozumie nasze postępowanie, czyli postępowanie państwa, które wchodząc do UE zdecydowało się przyjąć euro, a jednocześnie w sposób odpowiedzialny bada wszystkie okoliczności, chce spełniać wszystkie kryteria" - powiedział Tusk.

"Nie będziemy dyskutowali czy, ale kiedy i w jaki sposób (wejść do strefy euro - PAP)" - dodał.

"Radę Gabinetową zwołuje prezydent, a rząd się stawia, jeżeli zrozumiałem pana prezydenta, to jego intencją jest żeby odbyła się w lutym" - poinformował premier.