Dziemieszczyk odpowiadał na pytania radnych SLD podczas sesji rady miasta. Jak wyjaśnił, bezrobotnych, którzy chcieliby otrzymać Kartę warszawiaka, obowiązują te same zasady, co pozostałych mieszkańców.

Wnioski o wydanie Karty warszawiaka można składać od ubiegłego wtorku. Po 1 stycznia 2014 r. jej posiadacze będą mogli płacić mniej za długookresowe bilety komunikacji miejskiej. W uchwale rady miasta dotyczącej Karty zapisano dwa warunki jej otrzymania - zamieszkanie na terenie miasta oraz rozliczanie podatku PIT w tutejszym urzędzie skarbowym.

Określono w niej też, że tańsze bilety w roku 2014 będą mogły kupić osoby, które rozliczyły w Warszawie podatek za rok 2012. W kolejnych latach ma to być podatek za rok poprzedni.

To, czy ktoś jest uprawniony do otrzymania Karty, ratusz ma weryfikować na podstawie bazy danych resortu finansów.

Dziemieszczyk przyznał, że kartę będzie mogła otrzymać osoba, która rozliczyła podatek PIT w stolicy w latach ubiegłych, ale nie zrobiła tego za rok 2012, bo - mimo to - będzie w bazie MF widniała jako warszawski podatnik.

Karty jednak nie dostanie ktoś, kto mieszka w stolicy, ale z podatku PIT nigdy się nie rozliczał, bo nie osiągał przychodów. Bez względu na to, że takie osoby są zwolnione z obowiązku złożenia deklaracji podatkowej.

Jak powiedział Dziemieszczyk, aby otrzymać Kartę, takie osoby powinny na początku 2014 r. złożyć w warszawskim urzędzie skarbowym deklarację podatkową, w której wykażą brak dochodów (tzw. zerówkę).

Wiceszef Zarządu Transportu Miejskiego poinformował również, że dotychczas warszawiacy złożyli 54 tys. wniosków o wydanie Kart. Informację o możliwości ich odbioru wysłano do 16 tys. osób.

Od stycznia 2014 r. bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka - 98 zł; bilet 90-dniowy: 280 zł, a z Kartą nadal 250 zł. W drugiej strefie biletowej: bilet 30-dniowy dla osób z kartą wyniesie 196 zł (dla pozostałych 210 zł); bilet 90-dniowy - 482 zł (dla pozostałych 536 zł).

mca/ sto/