Związkowcy przeanalizują również sytuację w poszczególnych regionach i branżach. Posiedzenie komisji poświęcone będzie także przygotowaniom do zaplanowanego na koniec listopada Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się w Kielcach (Świętokrzyskie).

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda powiedział we wtorek dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad, że „kampanii przeciwko umowom śmieciowym nie będzie można nie zauważyć”.

„Śmieciówki nie zostały wprowadzone w obszar naszego życia w momencie kryzysu. Pracodawcy z nich korzystali także, jak w Polsce było PKB na poziomie 5-6 proc. Pracodawcy szukają wytłumaczenia, aby pracownik był dla nich jak najtańszy. (...) Pracodawcy uważają, że pracownicy powinni pracować za darmo, bo to się z punktu ekonomicznego opłaca najbardziej i codziennie jeszcze im dziękować za to, że w ogóle mogą mieć jakąkolwiek pracę. Nie tędy droga” – powiedział Duda.

Szczegóły kampanii mają być ujawnione 29 października na konferencji w Gdańsku.

Duda podtrzymał w rozmowie z dziennikarzami zapowiedź zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego podpisanej 4 października br. przez prezydenta ustawy o zgromadzeniach publicznych. Jak powiedział, Komisja Krajowa ma przyjąć w tej sprawie stanowisko. Sama skarga - jak dodał - ma być złożona w "jak najszybszym terminie".

„Uważamy, że ta ustawa, przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta, jest takim samym bublem prawnym jak ustawa, którą zaskarżyliśmy półtora roku temu o tzw. Święcie Trzech Króli, która została przez Trybunał Konstytucyjny wyrzucona do kosza” – dodał Duda.

Przed obradami przewodniczący NSZZ „Solidarność” i grupa związkowców wzięli udział w otwarciu plenerowej wystawy „Stan wojenny w województwie koszalińskim. Internowania – codzienność – manifestacje”.

Wystawę przygotował szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ „Solidarność” Region Koszaliński „Pobrzeże”. Prezentowane są na niej zdjęcia dokumentujące stan wojenny, w tym m.in. pokazujące rozpędzenie przez ZOMO dużej manifestacji, jak odbyła się 31 sierpnia 1982 r. na placu przed ratuszem w rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Tablice ze zdjęciami ustawiono koło koszalińskiej katedry. Ekspozycja będzie prezentowana do końca bieżącego roku. (PAP)

sibi/ pad/ jbr/