Związkowcy domagają się objęcia funkcjonariuszy celnych takim samym systemem emerytalnym, jaki obowiązuje pozostałe służby mundurowe. Powołują się na porozumienie z rządem z listopada 1998 r., w którym rząd zobowiązał się do przyznania funkcjonariuszom celnym uprawnień emerytalnych na równi z innymi służbami mundurowymi. "Nierealizowane zobowiązania pisemne Rządu RP i kolejne zobowiązania premiera, bierność w tym zakresie nadzorującego Służbę Celną ministra finansów powodują, że polscy celnicy czują się okłamywani, dyskryminowani, manipulowani i lekceważeni" - pisali związkowcy w komunikacie zapowiadającym protest.

"Chcemy podkreślić, że protest na razie nie wpływa w żaden sposób na pracę Służby Celnej" - powiedział w czwartek PAP Sławomir Siwy ze Związku Zawodowego Celnicy PL. Wyjaśnił, że na razie protest ogranicza się do flagowania budynków i przypinania do mundurów celników czarnych wstążek. "Chcemy dialogu z rządem, bo uważamy, że ten dialog jest potrzebny" - zaznaczył Siwy. Nie wykluczył, że protest może się zaostrzyć, ale nie ujawnił, jakie formy miałby przyjąć.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników i Funkcjonariuszy Izby Celnej w Przemyślu (Podkarpackie) Joanna Sidor, w ramach protestu wszystkie budynki należące do izby zostały oflagowane. "Związkowe flagi zawisły również na przejściach granicznych, a także na placówkach i oddziałach terenowych izby. Funkcjonariusze służby celnej noszą w klapach munduru wpięte czarne wstążki na znak poparcia protestu" - dodała.

Sidor podkreśliła, że protest prowadzą wspólnie wszystkie trzy związki zawodowe działające w Izbie Celnej w Przemyślu.

Flagi związkowe pojawiły się także na budynkach Służby Celnej w woj. lubelskim. Flagi zawisły zarówno na przejściach granicznych, jak i siedzibach oddziałów celnych wewnątrz kraju. Na Lubelszczyźnie oflagowane zostały m.in. kolejowe przejście graniczne w Dorohusku, siedziba Izby Celnej w Białej Podlaskiej, oddziały celne w Lublinie i Puławach – poinformowała przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej Barbara Smolińska, pracownica oddziału celnego w Puławach.

Rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy powiedział PAP, że dyrektor olsztyńskiego oddziału tej służby wydał działaczom związków zawodowych zgodę na oflagowanie budynku i wywieszenie transparentu z napisem "akcja protestacyjna". "Zgodnie z tą zgodą, transparent i flagi państwowe wiszą przez budynkiem Izby, na razie nie przewidujemy innych form protestu" - powiedział Chudy.

W Podlaskiem celnicy popierają działania w ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej celników. W czwartek jednak - z powodów technicznych - nie wywiesili jeszcze flag ani w Izbie Celnej w Białymstoku, ani na podlaskich przejściach granicznych, mają się one tam pojawić w najbliższym czasie - poinformował PAP Romuald Białobłocki, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Administracji Celnej Województwa Podlaskiego, jednocześnie członek zarządu Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej.

Jak powiedział PAP Siwy, protest ma trwać bezterminowo. (PAP)

her/ huk/ kop/ kow/ jwo/ je/ jbr/