Laboratorium jest ostatnim otwieranym w BPN-T specjalistycznym laboratorium. Będzie je prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który zawarł z parkiem umowę najmu w tej sprawie. Będzie ona obowiązywać przez sześć i pół roku - poinformował we wtorek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2023 r.
Laboratorium zostało wyposażone przez BPN-T. Znajduje się w nim specjalistyczna aparatura. Całe wyposażenie kosztowało ok. 10 mln zł. Pomieszczenie jest na tyle duże i wysokie, że można w nim poddać badaniom także urządzenie wielkości samochodu czy nawet małego samolotu. W laboratorium jest też pracownia wysokich napięć, gdzie będzie można badać, jak i czy dane urządzenie elektroniczne jest odporne na wyładowania, burze czy zakłócenia z sieci elektrycznej.
Dyrektor BPN-T Anna Daszuta-Zalewska powiedziała, że z usług laboratorium mogą np. korzystać producenci najróżniejszych urządzeń, które wymagają specjalnych certyfikatów. Chodzi o urządzenia elektryczne i elektroniczne, instalacje gazowe, alarmowe, przeciwpożarowe ale też sprzęty medyczne: ciśnieniomierze, glukometry czy pompy insulinowe. Laboratorium pomoże też przebadać np. sterowniki używane w sygnalizacji świetlnej na drogach.
Badania w laboratorium będzie prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który działa pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. EMAG posiada akredytację Ministerstwa Rozwoju jako Ośrodek Innowacji. Opracowuje i wdraża nowoczesne urządzenia, systemy i technologie głównie z dziedziny informatyki stosowanej, informatyki technicznej i technologii informacyjnych w monitorowaniu. Zajmuje się też certyfikowaniem wyrobów, oceną zgodności sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Badania mają ruszyć za kilka miesięcy - mówił zastępca dyrektora Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG Artur Kozłowski. Trwają rozmowy z przyszłymi pracownikami w Białymstoku, których chce zatrudnić EMAG. Docelowo przy badaniach ma pracować 4-5 osób, na początek 2-3 osoby. Trwają rozmowy z Politechniką Białostocką na ten temat. W Katowicach EMAG zatrudnia ok. 120 osób.
W BPN-T wynajęte są wszystkie powierzchnie laboratoryjne - poinformowała Anna Daszuta-Zalewska. W białostockim parku naukowym działa m.in. laboratorium obrazowania molekularnego z najnowocześniejszym urządzeniem do skanowania ludzkiego ciała łączącym tomografię pozytonową i rezonans magnetyczny (PET/MRI). Laboratorium prowadzi Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Działa także m.in. laboratorium fizyko-chemiczne, metalurgiczne, biomedyczne oraz grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej.
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny jest jedną z większych inwestycji zbudowanych przez władze Białegostoku dzięki unijnym dotacjom. Funkcjonuje od 2014 r. W BPN-T działa inkubator i centrum technologiczne, przebudowano również ulice w sąsiedztwie parku, uzbrojono 23 ha gruntów dla inwestorów. Wartość całego projektu to 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. Anna Daszuta-Zalewska poinformowała, że za 2016 r. firmy typu start-up, które działają w parku, odprowadziły łącznie ok. 1 mln zł podatku dochodowego.
Prezydent Tadeusz Truskolaski powiedział, że połowa tych pieniędzy "została w mieście". Podkreślał, że firmy, które działają w parku korzystają z preferencyjnych ulg, a park "łączy naukę z przemysłem". (PAP)