"Diabeł zawsze tkwi w szczegółach" - podkreśla z kolei szef klubu PSL Jan Bury, ale i on ocenia, że było to "dobre spotkanie".

Grupiński poinformował, że spotkanie władz PO i PSL z jednej strony stanowiło podsumowanie stu dni rządu, ale przede wszystkim poświęcone było podniesieniu wieku emerytalnego. "Jedną sprawę sobie wyjaśniliśmy, że nie ma wątpliwości, jeśli chodzi o PSL co do konieczności przedłużenia momentu przejścia na emeryturę. Rozmawialiśmy o kwestiach osłonowych, szczególnie dla kobiet po 60. roku życia - ze względu na rzeczywisty problem zwalniania ich z pracy tuż przed okresem ochronnym. Zresztą akurat ten problem dotyczy obu płci. Ale ze względu na wydłużenie czasu pracy kobiet o siedem lat ten problem jest na pewno bardziej palący" - zaznaczył szef klubu PO.

Pytany, czy takie mechanizmy osłonowe miałyby stanowić pole do kompromisu między PO a PSL, Grupiński odparł: "Na pewno musi tu być uwzględniony element sprawiedliwości społecznej, większego poczucia bezpieczeństwa - pan premier się zgodził, że trzeba znaleźć rozwiązania, które będą dawały takie poczucie większego bezpieczeństwa".

Podkreślił, że należy też myśleć o zwiększeniu mobilności, szczególnie jeśli chodzi o pracę szczególnie uciążliwą, w tym fizyczną. Zaznaczył, że wymaga to - jego zdaniem - porozumienia także z pracodawcami.

"Na pewno można powiedzieć jedno po wczorajszej dyskusji, że stanowiska partii koalicyjnych wyraźnie się zbliżyły. Jesteśmy bliżsi kompromisu, co nie znaczy, że w tej chwili mamy już to stanowisko uzgodnione" - podsumował szef klubu PO.

Jak dodał, ludowcy oczekują kolejnego spotkania koalicyjnego po zakończeniu konsultacji społecznych. Grupiński nie wykluczył jednocześnie, że jeszcze przed końcem konsultacji dojdzie do spotkań roboczych w ramach koalicji.

Zapewnił też, że koalicjanci nie rywalizują ze sobą na to, "kto da więcej czy kto będzie milszy i lepszy".

Szef klubu PSL Jan Bury ocenił, że poniedziałkowe spotkanie było bardzo potrzebne i odbywało się w dobrej atmosferze.

"Podsumowaliśmy dwa tygodnie konsultacji społecznych i partyjnych. To spotkanie było próbą wymiany tego, co dotychczas usłyszeliśmy, jakie są oczekiwania różnych środowisk, także kobiecych. Jest wspólna deklaracja koalicyjna poszukiwania rozwiązań sprawiedliwych i bezpiecznych dla emerytów i rencistów w przyszłości" - powiedział PAP Bury.

Poinformował też, że PSL zgadza się na reformę emerytur górniczych i mundurowych. "Diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Te reformę trzeba zrobić mądrze - z ludźmi i dla ludzi" - zaznaczył Bury.

Źródła zbliżone do uczestników poniedziałkowego spotkania podkreślają, że PSL ma nadzieję, iż konsultacje społeczne skłonią premiera do wypracowania - w ramach reformy - mechanizmów osłonowych dla przyszłych emerytów. "Ludowcy będą mogli później przypisywać sobie zasługę za złagodzenie projektu wydłużenia wieku emerytalnego" - ocenili rozmówcy PAP.

W środkę szef PSL Waldemar Pawlak będzie rozmawiał z klubem PO ws. reformy emerytalnej. (PAP)

laz/ son/ bk/