Jak poinformowała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) Jolanta Talarczyk, wypadek miał miejsce kilka minut po godz. 16 w kopalnianym zakładzie mechanicznej przeróbki węgla w części zakładu na terenie dawnej kopalni "Bobrek". 52-letniego ślusarza pochwycił tam przenośnik taśmowy.

„Na razie nie wiadomo, co robił poszkodowany, dlaczego został pochwycony, dlaczego przenośnik był w ruchu. Na miejsce pojechali inspektorzy. Przyczyny wypadku ustala Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach” - zaznaczyła Talarczyk.

Według danych WUG, do których wliczane są nie tylko wypadki podziemne, ale również wypadki na powierzchni, na terenie zakładów górniczych – to czwarta śmiertelna ofiara w polskim górnictwie w tym roku.

Do poprzedniego śmiertelnego wypadku doszło 1 lutego w należącym do KGHM zakładzie górniczym „Rudna”. Wcześniej śmiertelny wypadek w górnictwie węgla kamiennego miał miejsce 18 stycznia w należącej do Kompanii Węglowej kopalni „Knurów-Szczygłowice”. Podczas drążenia tzw. rozcinki ścianowej doszło do wdarcia się wody, czego skutki objęły łącznie 10 pracowników. Jeden z nich, porwany przez wodę, zginął wskutek licznych urazów.